Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > "Chcą zarobić na turystach". Polacy zdecydowanie przepłacają tam na wakacjach
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 16.02.2024 17:41

"Chcą zarobić na turystach". Polacy zdecydowanie przepłacają tam na wakacjach

Palmy
Fot. Canva

Zanzibar, miejsce, o którym niemal każdy marzy. Będąc tam na wakacjach, można śmiało przyznać, że to raj na Ziemi. Jak zwraca uwagę dziennikarka WP Turystyka, miejscowi w głównej mierze oprócz rolnictwa czy rybołówstwa, żyją z turystyki. - Chcą zarobić na turystach i nie ma co się dziwić - wskazuje.

W programie “Newsroom WP” dziennikarka Natalia Gumińska opowiedziała, jakie ceny można zastać na Zanzibarze oraz dlaczego nie warto stołować się na mieście.

Tysiące turystów wybiera Zanzibar na wakacje

Pod koniec stycznia Główne Biuro Statystyczne Zanzibaru poinformowało, że w 2023 padł nowy rekord, jeśli chodzi o liczbę turystów odwiedzających wyspę. Przybyło wówczas 638 498 osób, czyli o 16,4 proc. więcej niż w roku poprzednim (548 503). To tylko pokazuje, jaką popularnością cieszy się to miejsce. Obcokrajowcy, w tym Polacy podróżują tam nie tylko latem, ale także w okresie zimowym, by uciec od niskich temperatur.

Turystyka w dużym stopniu utrzymuje tamtejszych mieszkańców. Ci, którzy mieli okazję tam wypoczywać, doskonale wiedzą, że ceny mogą mocno zaskoczyć, niestety negatywnie. Wydawać by się mogło, że podróżowanie na własną rękę zawsze wyjdzie nas taniej, jednak w przypadku Zanzibaru jest inaczej, o czym zresztą wspomniała dziennikarka WP Turystyka w programie “Newsroom WP”. 

Ceny na Zanzibarze

- Obiad w restauracji nie będzie tani, trzeba na niego przeznaczyć minimum kilkanaście, jak nie nawet kilkadziesiąt dolarów. Nawet takie pamiątki typu magnesy, (...) bransoletki z napisanym naszym imieniem, to jest koszt najmniej 30 dolarów cztery bransoletki - zdradza dziennikarka Natalia Gumińska z portalu WP Turystyka.

- Jeśli ktoś nastawia się na taki wypoczynek, to bardziej opłacałoby się wziąć tę opcją all inclusive i mieć te wszystkie trzy posiłki w hotelu, niż stołować się na mieście, bo nie wyjdzie to dużo taniej - wskazuje. Oprócz posiłków obiadowych w lokalnych restauracjach, drogi jest również alkohol, choć tego zwyczajnie zaczyna brakować i wyspa zmaga się z poważnym kryzysem. Dziennikarka przyznała, że warto rozważyć ewentualnie targi, gdzie ceny mogą być nieco niższe. Można na nich zakupić np. świeżą rybę czy pokrojone kawałki arbuza.

All inclusive na Zanzibarze. Ile kosztuje wycieczka z biurem podróży?

Ofert all inclusive biura podróży oferują naprawdę wiele. Przykładowo na portalu wakacje.pl najtańsze wycieczki na Zanzibar zaczynają się już od 6196 zł za tygodniowy pobyt. W cenie zawarty jest oczywiście przelot np. z Warszawy czy Katowic. Większość hoteli nawet tych tańszych ocenianych jest na 4/5 gwiazdek i mają dość wysokie opinie. Za luksusowy wakacje na wyspie można wydać nawet do 15 tys. złotych.

Źródło: WP Turystyka, wakacje.pl