Turysci.pl

fot. pixabay.com/ Free-Photos

Dają dwa cenniki za granicą. Niektórzy turyści mają drożej, skandal

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Ceny w Tajlandii nie są szczególnie wygórowane dla mieszkańców tego kraju. Ceny posiłków oscylują w granicach 5-10 złotych, a mieszkanie można tam wynająć już nawet za 500 złotych, a w wysokim standardzie - za 2000. Sytuacja zmienia się jednak, gdy jest się obcokrajowcem - wtedy musimy przygotować się na dużo wyższe ceny.

Ceny w Tajlandii 

Pan Michał od trzech lat mieszka i pracuje w Tajlandii. Jest zadowolony ze swojej pracy i życia w Azji. Jak relacjonuje, ceny nie były dotychczas wygórowane, jednak od pewnego czasu zaczyna zauważać pewne zmiany w cennikach niektórych obiektów.

- Chodzi o pewne zmiany, które są praktykowane w wielu obiektach i jawnie ocierają się o dyskryminację rasową. Mam na myśli pobieranie od obcokrajowców 10-20 krotnie wyższych opłat – opowiada pan Michał dla portalu Money.pl - Jeszcze ponad rok temu w wielu miejscach honorowano pozwolenie o pracę lub tajskie prawo jazdy, co było równoznaczne z płaceniem niższych stawek. Sam osobiście posiadam tajskie pozwolenie o prace i płacę tutaj wszystkie podatki oraz dużo podróżuję po Tajlandii. Niestety obecnie z pozwoleniem o pracę w dłoni praktycznie nigdzie nie możemy płacić "normalnych” cen.

Zwraca uwagę, że wyższe ceny dotyczą nie tylko obcokrajowców, ale również osoby im bliskie. Nierówności można napotkać w restauracjach, ale również w szpitalach, gdzie za usługi medyczne obcokrajowcy muszą zapłacić więcej.

- Ogrom szpitali ma osobny cennik za usługi medyczne w szpitalach dla obcokrajowców. Jest również dużo przypadków, kiedy to tajskie żony obcokrajowców zostają obarczone wyższą opłatą w szpitalu tylko dlatego, że są w ciąży z białym mężczyzną. W większości parków narodowych biały zapłaci od 2 do 20 razy więcej. Są też restauracje, które posiadają dwa zestawy menu: tajskie i angielskie. Oczywiście w angielskim ceny będą znacznie wyższe – wymienia pan Michał.

Przedstawiciele tajskiego biznesu i instytucji tłumaczą, że wyższe ceny mają być rekompensatą za to, że turyści nie płacą podatków w tym kraju. Warto zauważyć jednak, że to właśnie turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Tajlandii. 

- Kwestia dwóch cen została podniesiona podczas niedawnej dyskusji panelowej na temat perspektyw turystycznych w Klubie Korespondentów Zagranicznych Tajlandii - powiedziała Money.pl Monika Jasińska z polskiej ambasady w Bangkoku. - Tanes Petsuwan, zastępca gubernatora ds. Komunikacji marketingowej Urzędu Turystyki Tajlandii, powiedział, że nie jest zadowolony z faktu, że obcokrajowcy podlegają innym cennikom. Zapewnił, że kwestia opłat za wejścia do parków krajobrazowych była już poruszana z Ministerstwem Zasobów Naturalnych i Środowisk. 

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected] .

źródło: money.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Wielka katastrofa kolejowa. Ranne są setki osób. Trwa akcja ratunkowa
Czytaj więcej >

Świat

Celnikom "zaparło dech w piersiach", kiedy zobaczyli to na prześwietleniu. Nigdy nie pakuj tego do bagażu podręcznego
Czytaj więcej >

Świat

Wakacje all inclusive zmieniły się w horror. Wyjazd zrujnował "czarny cień" przechodzący przez pokój
Czytaj więcej >

Świat

Pod żadnym pozorem nie bierz tego do Egiptu. Złamanie zakazu grozi więzieniem
Czytaj więcej >

Świat

Przerażające nagranie z Mount Everestu. Sherpa nie wytrzymał i pokazał całą prawdę
Czytaj więcej >

Świat

Workation lotem błyskawicy stało się podróżniczym hitem. W tych miejscach jest to wyjątkowo wygodne
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Świat

Świat

Marlena Kaczmarek

Płonie wschodnia część Kanady. Dym z pożarów dotarł już do USA
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Fatalna awaria podczas lotu. Zamiast na słonecznym wybrzeżu, samolot wylądował w Rosji
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Zaatakowała pracownika linii lotniczej. Pasażerka trafiła do więzienia
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Nawet 1000 zł mandatu. W tym kraju lepiej nie śmiecić
Czytaj więcej >
Świat

Marlena Kaczmarek

Katastrofa kolejowa w Indiach. Zginęło ponad 300 osób
Czytaj więcej >
Świat

Marlena Kaczmarek

Znamy najmniej turystyczne kraje świata. Niewiele osób miało okazję je odwiedzić
Czytaj więcej >