Boże Narodzenie w WarszawieFot. pixabay/JillWellington

10 miejsc w Warszawie i okolicach, które warto odwiedzić podczas Świąt. Niezwykłe miejsca na rodzinny wyjazd podczas Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie już za tydzień, więc można zaplanować krótką wycieczkę i cieszyć się świeżym powietrzem z dala od najbardziej hałaśliwych części stolicy. Nie trzeba jechać daleko, by pojeździć na nartach czy podziwiać piękno przyrody.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie pójść na spacer w Warszawie, by uniknąć zgiełku
  • gdzie pojechać na krótką wycieczkę
  • co można robić w czasie świąt, jeśli nie chcemy siedzieć w domu

Wolne dni z okazji Bożego Narodzenia to świetna okazja, by poznać piękne miejsca w swojej najbliższej okolicy. Mieszkańcy Warszawy nie zawsze chcą oglądać kolorowe iluminacje, które pojawiają się niemal wszędzie. Alternatywą mogą być parki krajobrazowe, a nawet miejskie, z dala od centrum.

Park Szczęśliwicki

Górka Szczęśliwicka zimą

Górka Szczęśliwicka zimą, fot. youtube/MÓWI KAMERA, screen

Nie wyjeżdżając ze stolicy, można pojeździć na nartach. W Parku Szczęśliwickim znajduje się jeden z trzech w Polsce całorocznych stoków narciarskich. Chociaż łączna długość tras, to zaledwie 220 m, mamy do dyspozycji dwa wyciągi. To idealne miejsce do nauki dla początkujących narciarzy, którzy w przyszłym roku będą mogli spróbować swoich sił w górach. Poza górką znajdziemy wiele ścieżek, które przebiegają wokół małych jeziorek tworzących piękny krajobraz.

Kopiec Powstania Warszawskiego

Niedaleko Łazienek Królewskich znajdziemy miejsce, które nie jest tak zatłoczone, jak zabytkowy park. Kopiec Powstania Warszawskiego powstał na gruzach miasta i dziś jest pamiątką po tamtym wydarzeniu. Na górce o wysokości 121 m n.p.m. stoi pomnik w kształcie znaku Polski Walczącej, a prowadzi do niego 350 stopni. To dobry trening zwłaszcza po obfitych świątecznych posiłkach.

Puszcza Biała

W Kampinoskim Parku Narodowym znasz już wszystkie ścieżki? Ciekawą alternatywą będzie Puszcza Biała, położona w okolicy Pułtuska. Tam z pewnością nie spotkasz sąsiadów i znajomych, za to zyskasz możliwość podglądania jeleni, saren a nawet łosi. Nawet zimą warto tam pojechać, by odetchnąć świeżym powietrzem o zapachu sosen.

Chojnowski Park Krajobrazowy

Nieduży lasek położony ok. 45 minut jazdy samochodem na południe od miasta, ma wiele do zaoferowania. Wytyczono tam ścieżkę zdrowia, której towarzyszy ścieżka edukacyjna. Na trasie o długości 1860 m., znajduje się VII stacji i 40 urządzeń do ćwiczeń. W pobliżu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego nie powinno być problemów z zaparkowaniem auta.

Park Dolina Wkry

Zimą część atrakcji jest zamknięta i nie wejdziemy np. na ścieżkę w koronach drzew czy park linowy, lecz nadal możemy korzystać z tras naziemnych. Ścieżki przyrodnicze z wiatami edukacyjnymi pozwolą zapomnieć na chwilę o pandemii i cieszyć się bliskością natury. To dobre miejsce na rodzinny spacer.

Twierdza Modlin

Twierdza Modlin zimą

Twierdza Modlin, fot. youtube/Polska Niezwykła, screen

Będąc na północy można też przyjrzeć się Twierdzy Modlin. To jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, wokół którego znajduje się wiele ścieżek. Chociaż nie wejdziemy do środka, spacer wokół budowli będzie ciekawym przeżyciem, ze względu na jej rozmiary. Budowę zlecił sam Napoleon, a zachowała się w dobrym stanie.

Las Nadarzyński

Kolejnym odludnym terenem jest Las Nadarzyński, który pojawia się także pod nazwą Las Młochowskiego. Zima nie jest najlepszą porą do jazdy rowerem, lecz nadal można się tam wybrać na spacer z rodziną. W czasie świąt nie powinno tam być wielu osób, więc cisza i spokój gwarantowane.

Park Krajobrazowy Arkadia

Park Krajobrazowy Arkadia

Park Krajobrazowy Arkadia, fot.youtube/Darek Wieteska, screen

Dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na dłuższą wycieczkę, ciekawą propozycją będzie Park Krajobrazowy Arkadia. Znajduje się w pobliżu Łowicza i jest typowym parkiem romantycznym, który od razu przywodzi na myśl twórczość Mickiewicza czy Słowackiego. Znajduje się tam zespół parkowo-pałacowy, czyli dawna rezydencja letnia Radziwiłłów. Pośród zieleni znajdziemy greckie łuki, kamienne akwedukty i groty.

Rezerwaty Na Torfach i Bagno Całowanie

Rezerwat na Torfach

Rezerwat na Torfach i Bagno Całowanie, wikimedia.org/Wojsyl, CC BY-SA 3.0

Bagna nie kojarzą się ze spacerami, jednak na południe od Otwocka znajduje się rezerwat przyrody, który jest do tego przystosowany. Suchą nogą możemy przejść przez kładki i drewniane chodniki, co pozwoli na dotarcie do najciekawszych miejsc. W centrum rezerwatu znajduje się jeziorko z wyspami i półwyspami. Na pozostałym obszarze zobaczymy bagna i lasy.

Otwock

Otwock zimą

Otwock, fot. youtube/Otwocki Reporter, screen

Chociaż w zestawieniu znajdują się głównie tereny zielone i spokojne, ciekawą propozycją jest dawne uzdrowisko Otwock. Znajdziemy tam wiele pięknych miejsc, takich jak drewniane wille w stylu świdermajer i różne trasy spacerowe m.in. Stary Otwock, Nowy Otwock, Sanatoria. Wszystko otoczone jest zadbaną zielenią, chociaż zimą trudno będzie dostrzec jej piękno.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: mamadu.pl

Następny artykuł