Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > 10 miejsc w Warszawie i okolicach, które warto odwiedzić podczas Świąt. Niezwykłe miejsca na rodzinny wyjazd podczas Bożego Narodzenia
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 17.12.2020 08:25

10 miejsc w Warszawie i okolicach, które warto odwiedzić podczas Świąt. Niezwykłe miejsca na rodzinny wyjazd podczas Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie w Warszawie
Fot. pixabay/JillWellington

Wolne dni z okazji Bożego Narodzenia to świetna okazja, by poznać piękne miejsca w swojej najbliższej okolicy. Mieszkańcy Warszawy nie zawsze chcą oglądać kolorowe iluminacje, które pojawiają się niemal wszędzie. Alternatywą mogą być parki krajobrazowe, a nawet miejskie, z dala od centrum.

  • gdzie pójść na spacer w Warszawie, by uniknąć zgiełku

  • gdzie pojechać na krótką wycieczkę

  • co można robić w czasie świąt, jeśli nie chcemy siedzieć w domu

Z tego artykułu dowiesz się:

Park Szczęśliwicki

Nie wyjeżdżając ze stolicy, można pojeździć na nartach. W Parku Szczęśliwickim znajduje się jeden z trzech w Polsce całorocznych stoków narciarskich. Chociaż łączna długość tras, to zaledwie 220 m, mamy do dyspozycji dwa wyciągi. To idealne miejsce do nauki dla początkujących narciarzy, którzy w przyszłym roku będą mogli spróbować swoich sił w górach. Poza górką znajdziemy wiele ścieżek, które przebiegają wokół małych jeziorek tworzących piękny krajobraz.

Kopiec Powstania Warszawskiego

Niedaleko Łazienek Królewskich znajdziemy miejsce, które nie jest tak zatłoczone, jak zabytkowy park. Kopiec Powstania Warszawskiego powstał na gruzach miasta i dziś jest pamiątką po tamtym wydarzeniu. Na górce o wysokości 121 m n.p.m. stoi pomnik w kształcie znaku Polski Walczącej, a prowadzi do niego 350 stopni. To dobry trening zwłaszcza po obfitych świątecznych posiłkach.

Puszcza Biała

W Kampinoskim Parku Narodowym znasz już wszystkie ścieżki? Ciekawą alternatywą będzie Puszcza Biała, położona w okolicy Pułtuska. Tam z pewnością nie spotkasz sąsiadów i znajomych, za to zyskasz możliwość podglądania jeleni, saren, a nawet łosi. Nawet zimą warto tam pojechać, by odetchnąć świeżym powietrzem o zapachu sosen.

Chojnowski Park Krajobrazowy

Nieduży lasek położony ok. 45 minut jazdy samochodem na południe od miasta, ma wiele do zaoferowania. Wytyczono tam ścieżkę zdrowia, której towarzyszy ścieżka edukacyjna. Na trasie o długości 1860 m., znajduje się VII stacji i 40 urządzeń do ćwiczeń. W pobliżu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego nie powinno być problemów z zaparkowaniem auta.

Park Dolina Wkry

Zimą część atrakcji jest zamknięta i nie wejdziemy np. na ścieżkę w koronach drzew czy park linowy, lecz nadal możemy korzystać z tras naziemnych. Ścieżki przyrodnicze z wiatami edukacyjnymi pozwolą zapomnieć na chwilę o pandemii i cieszyć się bliskością natury. To dobre miejsce na rodzinny spacer.

Twierdza Modlin

Będąc na północy można też przyjrzeć się Twierdzy Modlin. To jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, wokół którego znajduje się wiele ścieżek. Chociaż nie wejdziemy do środka, spacer wokół budowli będzie ciekawym przeżyciem, ze względu na jej rozmiary. Budowę zlecił sam Napoleon, a zachowała się w dobrym stanie.

Las Nadarzyński

Kolejnym odludnym terenem jest Las Nadarzyński, który pojawia się także pod nazwą Las Młochowskiego. Zima nie jest najlepszą porą do jazdy rowerem, lecz nadal można się tam wybrać na spacer z rodziną. W czasie świąt nie powinno tam być wielu osób, więc cisza i spokój gwarantowane.

Park Krajobrazowy Arkadia

Dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na dłuższą wycieczkę, ciekawą propozycją będzie Park Krajobrazowy Arkadia. Znajduje się w pobliżu Łowicza i jest typowym parkiem romantycznym, który od razu przywodzi na myśl twórczość Mickiewicza czy Słowackiego. Znajduje się tam zespół parkowo-pałacowy, czyli dawna rezydencja letnia Radziwiłłów. Pośród zieleni znajdziemy greckie łuki, kamienne akwedukty i groty.

Rezerwaty Na Torfach i Bagno Całowanie

Bagna nie kojarzą się ze spacerami, jednak na południe od Otwocka znajduje się rezerwat przyrody, który jest do tego przystosowany. Suchą nogą możemy przejść przez kładki i drewniane chodniki, co pozwoli na dotarcie do najciekawszych miejsc. W centrum rezerwatu znajduje się jeziorko z wyspami i półwyspami. Na pozostałym obszarze zobaczymy bagna i lasy. 

Otwock

Chociaż w zestawieniu znajdują się głównie tereny zielone i spokojne, ciekawą propozycją jest dawne uzdrowisko Otwock. Znajdziemy tam wiele pięknych miejsc, takich jak drewniane wille w stylu świdermajer i różne trasy spacerowe m.in. Stary Otwock, Nowy Otwock, Sanatoria. Wszystko otoczone jest zadbaną zielenią, chociaż zimą trudno będzie dostrzec jej piękno.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected] undefined

Źródło: mamadu.pl