Aktywna turystyka i podróżowanie z czworonogiem
Zwiedzaj aktywnie
Zwiedzanie nawet najbliższych okolic może być ciekawe. Na pewno jest wiele nieodkrytych jeszcze miejsc, które warto poznać, a nie w każde z nich dotrzesz autem. Piesze wędrówki to okazja do podziwiania uroków przyrody, a ponadto aktywna turystyka zapewni odpowiednie dotlenienie organizmu i pomoże zapobiegać otyłości (zarówno psa, jak i jego opiekuna). Jak się przygotować do chwilowej ucieczki od zgiełku miasta (city break)?
Na wycieczkę zabierz ze sobą wodę (zarówno dla psa, jak i dla siebie) i przekąskę. Dla wygody możesz skorzystać na przykład z pasa biodrowego, do którego mocuje się smycz, dzięki czemu będziesz mieć wolne ręce. Takie rozwiązanie może być dodatkowym zabezpieczeniem podczas spaceru z większym psem, a na pewno spodoba się ono tym, którzy na wycieczkę zabiorą też swoje kije nordic walking.
Aktywna turystyka z wykorzystaniem tej formy rekreacji (nordic walking), to zdrowa alternatywa dla osób niebiegających i doskonały pomysł dla właścicieli małych piesków. Coraz popularniejszy marsz z kijkami swoje początki ma w Finlandii. Taki sposób spacerowania zapewnia nam zoptymalizowany ruch zarówno dolnych, jak górnych kończyn.
Jeżeli planujesz wycieczkę całodniową, upewnij się, że jej trasa przebiega przy restauracji lub innym punkcie gastronomicznym, który akceptuje psy. Tam będziecie mogli w dobrej atmosferze odpocząć i zjeść ciepły posiłek. Większość takich miejsc dysponuje też miską dla psa – wystarczy o nią zapytać.
Jeżeli trasa wędrówki przebiega szlakiem górskim lub leśnym, powiadom kogoś dokąd idziesz i o której godzinie planujesz swój powrót. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą powerbank, który pozwoli naładować rozładowaną baterię telefonu.
Pamiętaj, aby zapewnić psu dobrej jakości obrożę lub szelki i smycz. Nawet najlepiej ułożony i posłuszny pies, w niektórych sytuacjach może spanikować. Jeżeli podróżujecie publicznymi środkami transportu, zapoznaj się z regulaminem. Najczęściej jest wymagany przewóz psa w kagańcu lub transporterze. Jeżeli organizujesz swoją wycieczkę zimą, to zabezpiecz psu opuszki łap np. naturalną wazeliną, która zabezpieczy skórę zwierzęcia przed solą drogową. Po powrocie z zimowych spacerów oczyść łapy psa.
Na jak długą wycieczkę możemy zabrać naszego czworonoga?
Pies nie musi być skazany na pozostawanie w domu lub psim hotelu. Może nam towarzyszyć w wielu fantastycznych wyjazdach. Coraz więcej hoteli i kwater prywatnych akceptuje zwierzęta. Trasę pieszego zwiedzania powinniśmy dostosować do kilku czynników:
panujące warunki pogodowe i teren,
charakterystyka rasy psa,
wiek i aktualny stan zdrowia psa,
nasz stan zdrowia.
Niektóre rasy psów mają genetyczne predyspozycje do pokonywania ogromnych dystansów. Do ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest duża ilość ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Do takich ras należą m.in.:
husky,
charty,
owczarki niemieckie,
dalmatyńczyki,
labradory,
wyżły,
setery,
spaniele.
Są też rasy genetycznie obciążone tendencją do chorób stawów biodrowych, wówczas w konsultacji z lekarzem weterynarii powinniśmy ustalić taką aktywność, która nie przyczyni się do dysplazji stawów naszego przyjaciela. Szczególnej obserwacji powinniśmy poddać zdrowie m.in.:
owczarków niemieckich,
rottweilerów,
golden retrieverów,
labradorów,
dogów niemieckich,
owczarków środkowoazjatyckich i kaukaskich,
mastiffów.
Według informacji od hodowców, psy pełne energii powinny być aktywne przez 3-6 h dziennie! Do aktywności zaliczamy zabawę, spacer i bieganie. Psom mało aktywnym powinniśmy zapewnić 1-3 h ruchu dziennie.
Materiał Partnera