zwiedzanie zamek niszczejeFot. Wikimedia.org/Judyta

Wspaniały pałac w Polsce miał przyciągać tłumy. Dzisiaj jest ruiną, płakać się chce na sam widok

Zwiedzanie tego wspaniałego zamku miało być jedną z głównych atrakcji regionu. Plany były wyjątkowo ambitnie, niestety skończyło się nie najlepiej. Dziś ruiny jedynie straszą swoim wyglądem.

Zwiedzanie zamku w Łące Prudnickiej miało być prawdziwą przyjemnością dla wszystkich turystów. Obiekt wydawał się miejscem idealnym na spędzenie czasu dla wszystkich miłośników historii, pięknych budowli oraz ludzi, którzy po prostu chcieli zobaczyć coś ciekawego z rodziną. Niestety zabytek obecnie jest w okropnym stanie i nic nie wskazuje na to, by miało się to wkrótce zmienić.

Martynie Wojciechowskiej puściły nerwy, emocjonalny apel. Fani nie czekali ani chwili, błyskawiczny odzewMartynie Wojciechowskiej puściły nerwy, emocjonalny apel. Fani nie czekali ani chwili, błyskawiczny odzewCzytaj dalej

Na zwiedzanie tego zamku będziemy musieli jeszcze zaczekać

Zamek w Łące Prudnickiej powstał w XV wieku, a zaledwie sto lat później doczekał się gruntownej przebudowy na styl renesansowy. Jak przystało na obiekt w tym stylu, pochwalić się mógł przepięknymi sgrafitto, czyli zdobieniami, które znajdują się na zewnętrznych elewacjach. Niestety z czasem wszystko zaczęło niszczeń i choć zdobienie na wschodniej ścianie poddano konserwacji jeszcze w latach 80-tych, dziś znów niemalże odpada i jedynie straszy.

Co ciekawe, na pierwszej przebudowie historia tego miejsca się nie kończy. Jak podają źródła w latach 1875-1883 trwały prace nad przerobieniem zamku na styl neogotycki. Ostatecznie składał się z czterech skrzydeł, które otaczały dziedziniec. Było również kilka wież, a najwspanialsze jest to, że przez całą II wojnę światową stał niemalże niezniszczony.

Dzisiaj grzeje: 1. Koszmar w Ryanairze został nagrany. Wymioty i modlitwy, żeby horror się skończył
2. Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. zł

Zamek niestety niszczeje od lat. Jeszcze w latach 90. jedno skrzydło przeznaczone było na mieszkania służbowe, następnie jednak część kompleksu została sprzedana. Pierwszy właściciel nie spłacał należności, a w 2006 roku obiekt znów trafił na licytację. Osoba, która go kupiła niestety znów straciła zapał, a obecnie Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu usiłuje wyegzekwować przeprowadzenie prac zabezpieczeniowych, jednak bezskutecznie. Tym sposobem przepiękny obiekt, który mógłby być dumą nie tylko okolicy, ale i Polski, niszczeje i straszy zamiast zachwycać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fani skoków zamarli podczas skoku Stocha. Tragiczny w skutkach koniec konkursu był bliski
  2. Nie w Lidlu i nie w Biedronce. Dziś wygrał 1 sklep, ma najtańsze pączki w Polsce
  3. W panice robili wszystko, by chronić się przed koronawirusem. Film z samolotu odbiera mowę
  4. Z ostatniej chwili: dramat w Australii, na pokładzie 160 pasażerów. Nie było szans, są ofiary i ranni [ZDJĘCIA]
  5. Największy park wodny w Polsce otwarty. Wielu turystów przeżyło ogromne rozczarowanie
  6. Gwiazdor reprezentacji Polski miał wypadek samochodowy. Nie zagra w Lidze Mistrzów

Źródło: NTO

Następny artykuł