zwiedzanie WawelFot. Pixabay.com/tevenet

Zmiany dla turystów na Wawelu. Nie można robić selfie w sposób, który uwielbia wielu

Zwiedzanie Wawelu już nie będzie takie samo. Turyści uwielbiają selfie, a szczególnie jeden jego rodzaj, który zakazany został właśnie w tym obiekcie. Wiele osób może być rozczarowanych, ale to nie koniec zmian.

Zwiedzanie naszego kraju rozpocząć można od wielu wspaniałych zabytków. Na terenie Polski jest ich tyle, że aż trudno wybrać, jednak Wawel od lat jest szczególnie doceniany przez turystów. Każdego roku przyjeżdżają do Krakowa prawdziwe tłumy, które jednak mogą teraz być bardzo zaskoczone. Zwiedzając ten zabytek, w końcu będzie można sobie zrobić selfie, ale nie każde.

Ciemne kropki na ścianie w hotelowym pokoju? Jak najszybciej uciekaj, to okropny znakCiemne kropki na ścianie w hotelowym pokoju? Jak najszybciej uciekaj, to okropny znakCzytaj dalej

Okazuje się, że nowy dyrektor, który zmienił zamkowy regulamin, postanowił zakazać turystom robienia sobie zdjęć przy użyciu selfie-sticka. Ta popularna metoda podbiła serca podróżników na całym świecie, bo dzięki niej zrobić można naprawdę atrakcyjne zdjęcie. Na Wawelu jednak trzeba będzie radzić sobie w inny sposób.

Zwiedzanie Wawelu bez selfie-sticka

Nowy dyrektor Zamku Królewskiego, Andrzej Betlej, sprawowanie swojej funkcji rozpoczął od wprowadzenia znaczących zmian, dotyczących regulaminu zwiedzania całego obiektu. Zgodnie z nim, turyści w końcu będą mogli wykonywać pamiątkowe zdjęcia oraz filmy, co wcześniej było zabronione.

- Chodzi o to, żeby Wawel był miejscem przyjaznym i otwartym dla zwiedzających, żeby przychodziło tu jak najwięcej osób i dobrze się tutaj czuło - mówił Betlej w rozmowach z dziennikarzami.

Jednocześnie jednak powstało również kilka zakazów, dotyczących m.in. używania lampy błyskowej oraz selfie-sticka. Wielu turystów może być tym rozczarowanych, bo "kijek" w ostatnich sezonach wakacyjnych stał się wyjątkowo popularnym narzędziem. Dyrektor jednak podkreśla, że w miejscu odwiedzanym przez tak wiele osób, używanie go może być niebezpieczne, stąd też jego decyzja.

Szereg zmian nowego dyrektora

To jednak nie jedyne zmiany wprowadzane przez nowego dyrektora. Jak podaje Onet, wkrótce na Wawelu być może powstanie również specjalne miejsce dla karmiących matek. Oprócz tego szykuje się tez niespodzianka dla miłośników historii - podobno dyrekcja myśli już nad udostępnieniem zwiedzającym przestrzeni dawnego, romańskiego kościoła św. Gereona.

- To jest coś, co przyciągnie widzów, bo są tam pozostałości krypty – można powiedzieć analogicznej do krypty św. Leonarda. W tym miejscu jest obecnie rezerwat archeologiczny. Myślę, że po wprowadzeniu pewnych obowiązkowych udostępnień dla osób np. na wózkach, nowej aranżacji światłem oraz odpowiedniej informacji na temat tej przestrzeni, byłoby to doskonałe uzupełnienie dla wystawy "Wawel zaginiony" - mówił Betlej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Polsce powstaje niezwykłe, azjatyckie miasteczko. Już wkrótce wielkie otwarcie
  2. Jedyna wyspa na świecie, która należy tylko do świnek. Człowiek może być tylko gościem
  3. Jezioro Turkusowe jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Niewielu wie, że jeszcze niedawno wcale nie było tam wody
  4. Burze bez deszczu i ogniowe tornada. Pożar w Australii trwa, miejscami powstał już mikroklimat
  5. Przystanki i dachy domów pokryte trawą, specjalnie dla owadów. Niezwykły pomysł europejskiego miasta
  6. Wyłoniono najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie. Wyniki rozczarują wielu Polaków

Źródło: Onet

Następny artykuł