Żubr europejskiunsplash/Jonathan Mast

Widzieliście żubra? Jest największym ssakiem lądowym w Europie

Żubr europejski jest niezaprzeczalnie chlubą narodową Polaków oraz symbolem Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie ich populacja jest największa w kraju. Te wyjątkowo rzadkie zwierzęta żyją na świecie w hodowlach zamkniętych oraz jako wolno żyjące stada. Jednakże, nie każdy turysta czy miłośnik przyrody ma możliwość zobaczyć żubra na własne oczy. Czy jesteś w gronie nielicznych szczęśliwców, którzy tego dokonali?

Żubr europejski to zwierzę, które na ziemiach Polskich występuje od setek, jeśli nie tysięcy lat. Mało kto wie, że ten największy gatunek ssaka lądowego w Europie już od XI wieku były objęte ochroną jako zwierzyna królewska i występowały jedynie w większych kompleksach leśnych. W historii istniało nawet prawo mówiące o karze śmierci dla tego, kto dopuścił się zabicia tego zwierzęcia. Idea ratowania żubrów jest podtrzymywana do dziś, a charakterystyczny wizerunek żubra stał się nawet popularnym elementem polskich produktów. Co czyni go tak wyjątkowym wśród europejskich zwierząt?

Rząd wydał nagle nowe zalecenia. Jest nowa lista krajów z zakazami podróżyRząd wydał nagle nowe zalecenia. Jest nowa lista krajów z zakazami podróżyCzytaj dalej

Żubr to król polskich puszcz

Żubr jest potężnym zwierzęciem, nazywanym często "królem puszcz" ze względu na swój imponujący wygląd. Głowa żubra jest stosunkowo duża o szerokim czole, którą ozdabiają krótkie rogi skierowane w górę lub bywają zakrzywione do środka. Przód ich ciała jest masywny, porośnięty kudłatą grzywą z wyraźnym garbem. Ze względu na silnie porastającą go brunatno-kasztanową sierść, wydaje się jeszcze większy niż jest w rzeczywistości. Żubry żywią się wieloma gatunkami roślin, lecz główną podstawę ich diety stanowią trawy rosnące na łąkach i polach uprawnych. Rozsmakowują się również w korze i pędach niektórych drzew i krzewów czy żołędziach.

Dzisiaj grzeje: 1. Polsat potwierdza. Rząd podjął decyzję. Jesienią Polaków czeka prawdziwa rewolucja
2. "Wiadomości" TVP szczują na kolejną organizację? Wydanie, jakiego jeszcze nie było

Ostatnią ostoją tego podgatunku w Polsce stały się Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Borecka czy Bieszczady. Największa populacja żyje w Białowieskim Parku Narodowym i w tym roku została oszacowana na 770 osobników. Współcześnie żubr europejski podlega bezwarunkowej ochronie gatunkowej, zaś zdaniem ekspertów przetrwanie tego gatunku możemy zawdzięczać dosłownie kilku osobnikom i szczęśliwemu zrządzeniu losu. Uratowanie żubrów przed wyginięciem jest ogromnym osiągnięciem, a dalsze działania w celu ochrony tego gatunku są niezbędne.

Czy widzieliście kiedyś to niesamowite zwierzę na żywo? Jeśli jeszcze nie mieliście szansy na zobaczenie go w warunkach naturalnych to jest to zdecydowanie dobry pomysł do zrealizowania podczas weekendowego wyjazdu na łono natury. Jednakże, należy pamiętać, aby podczas obserwacji tych zwierząt zawsze zachowywać odstęp i celowo ich nie płoszyć. Niestety, wielu turystów zignorowało te ostrzeżenia, co nie skończyło się dla nich szczęśliwie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsające wideo z polskiej wsi. 10-latki robiły okropne rzeczy kotu, wszystko nagrały
  2. Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy lat
  3. Przyszedł pod szkołę i wyciągnął broń. Uczeń w krytycznym stanie. Tragiczne wieści z zagranicy
  4. Przyszły wypocząć w parku wodnym. Przeżyły horror. Uciekały, gdzie pieprz rośnie
  5. Hit. Kierowcy nie wiedzieli, co robić. Nagranie podbiło internet
  6. Husky rzucił się na kobietę w samym bikini. Plażowicze nie mogli oderwać wzroku, jest wideo

Źródło: bpn.com, wikipedia.pl

Następny artykuł