ZimaNarodowe Archiwum Cyfrowe

Tak wyglądała zima w Polsce w 1978 roku. Dziś nie ma ani grama śniegu (ZDJĘCIA)

Zima bez śniegu powoli zaczyna być standardem w Polsce. Zapominamy o zaspach i śnieżycach, a przyzwyczajamy się do zimy w bluzie i z parasolem chroniącym od deszczu. A jeszcze 40 lat temu w Sylwestra 1978/1979 śnieg dosłownie zasypał Polskę.

Nasze babcie i dziadkowie nie wyobrażali sobie, że za kilkadziesiąt lat standardem w Polsce stanie się zima bez śniegu. Deszcz, temperatury w okolicach 10 stopni Celsjusza, błoto i pochmurne dni - jeszcze niedawno nikt nie kojarzyłby takiej pogody z Świętami Bożego Narodzenia, ale wszystko wskazuje na to, iż niedługo będziemy musieli już na stałe pogodzić się z nową rzeczywistością.

Polski zamek w jednej z najgorętszych, zagranicznych produkcji serialowych ostatnich lat. Robi piorunujące wrażeniePolski zamek w jednej z najgorętszych, zagranicznych produkcji serialowych ostatnich lat. Robi piorunujące wrażenieCzytaj dalej

Śnieg i mrozy w tegoroczne Święta możemy oglądać jedynie w reklamach oraz materiałach promocyjnych. Jednakże, jeszcze kilkadziesiąt lat temu śnieg dosłownie zasypywał Polskę.

Publikujemy fotografie udostępione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, które obrazują zimę 1978 roku. Jak widzimy na zdjęciach, śnieg zasypał ulice oraz samochody, a mieszkańcy wspólnie chwycili za narzędzia do odśnieżania. Mieli jednak mnóstwo frajdy bawiąc się w olbrzymich zaspach oraz nurkując w białym puchu.

Śnieg tworzył niepowtarzalny klimat zimy, dlatego na zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat patrzymy z takim sentymentem. Dziś pora roku traci swoją magię i upodabnia się do jesieni.

Zima

Zima

Zima

Zima

Zima

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lotnisko w Norwegii ewakuowane przez Polaka! W powód jego zachowania trudno uwierzyć
  2. Zastanawiasz się co to? Jedyny taki budynek na świecie, lecz nie jest tylko mostem, spełnia też inną funkcję
  3. Pasażerka groziła wysadzeniem, chciała podpalić turystę i wszczęła awanturę. Przerażające sceny na pokładzie samolotu
  4. Holandia w obliczu katastrofy naturalnej. "Stoimy przed czymś gorszym niż kiedykolwiek w historii ludzkości"
  5. Wioska jak ze snów jest całkiem niedaleko. Tam każdy może poczuć się jak dziecko
  6. "Krzywy las" jak z bajki znajduje się w Polsce! Jest jedyny w swoim rodzaju

Następny artykuł