Ziemniaki i inne nazwy warzywapixnio.com

Na Śląsku kartofle, a w Poznaniu pyry. Jak mówicie na ziemniaki?

Ziemniaki to podstawa polskiej kuchni. To niezbędne warzywo na typowym, polskim obiedzie. Jednak Polacy różnie nazywają ten składnik. Zależy to od regionu, z którego pochodzą. A wy, jak je nazywacie?

Ziemniaki kochają praktycznie wszyscy Polacy. Wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez kotleta, surówki i porcji tego warzywa. Jest to również podstawowy składnik wielu polskich dań, takich jak kartacze, kopytka czy zwykłe placki ziemniaczane. Jednak nie ma jednej nazwy tego składnika. Zmienia się ona w zależności od regionu kraju. Jakie są to nazwy?

Pod polskim miastem powstaje ogromny tunel. Co się dzieje?Pod polskim miastem powstaje ogromny tunel. Co się dzieje?Czytaj dalej

Ziemniaki i inne formy nazewnictwa

Warzywa te pojawiły się w Polsce za sprawą Jana III Sobieskiego. Przywiózł on bulwy z cesarskich ogrodów jako prezent dla swojej ukochanej. Uprawa rozpoczęła się w Warszawie, konkretnie w ogrodzie na Nowolipkach ogrodnik Łuba. Stamtąd były wywożone na dwór królewski i dwory magnaterii podczas panowania Augusta II. Był to wtedy bardzo drogi przysmak. Z czasem stały się podstawą polskiej kuchni.

Ziemniaki to ogólnopolska nazwa tego warzywa. Używana jest głównie w centrum kraju, ale funkcjonuje wszędzie. Można powiedzieć, że jest to oficjalna nazwa, ale nie jedyna. Druga w kolejności nazwa to kartofle. Pochodzi z południa kraju, konkretnie ze Śląska. To górale w ten sposób nazywali ziemniaki. Z kolei w Wielkopolske funkcjonuje nazwa pyry. Nazwa ta pochodzi od kraju Peru. Dlaczego? To właśnie tam trzeba szukać początków uprawy ziemniaków.

Dzisiaj grzeje: 1. Oburzające słowa Cejrowskiego. Podróżnik wywołał kolejny skandal. Internet nie zapomina
2. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
3. Klamka zapadła. Podjęli decyzję. Koniec z noszeniem maseczek. Wiadomości z Europy

A wy jak nazywacie te warzywa? Ziemniaki, kartofle czy pyry? A może znacie jeszcze jakąś inną nazwę? Czekamy na wasze odpowiedzi w komentarzach na naszym profilu na Facebooku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dlaczego koty chodzą po aucie? Wszystko na temat upartych mruczków
  2. Ogromne zmiany w dowodach osobistych dotkną wszystkich Polaków. Nowa technologia zmieni wszystko. Znamy datę
  3. Horror na pokładzie samolotu Ryanair. Jest ofiara, pasażerowie zapamiętają do końca życia
  4. Niedawno byli w Indiach, teraz zatrudnią Tomasza Komendę. Wiadomo, co będzie robił
  5. Klamka zapadła. Na granicy z Polską postawią mur, powód nie wszystkim się spodoba
  6. Niewiarygodne nagranie z Bielska-Białej podbija sieć. Trudno uwierzyć, co zrobili z owcami

Źródło: slaska.tv

Następny artykuł