Zdjęcie z wyjątkową wyspą.Fot. Google Maps

Niewiarygodne zdjęcie. Jak ją zobaczyli nie mogli uwierzyć. Tysiące turystów mówi tylko o jednym

Zdjęcie jednej z wysp na południu jest co najmniej oryginalne. Pewne szczegóły scenerii mogą przesądzić o wpisaniu kompleksu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt można zobaczyć jeszcze przed napływem turystów.

Zdjęcie wyspy na południu Europy wywołuje niemało emocji. Szczególnie aspekt historyczny pobudza wyobraźnię turystów z całego świata, choć tych - jak na razie nie jest dużo. Warto się pospieszyć, bo już wkrótce obiekt może zostać rozreklamowany przez sam ONZ.

Druzgoczące doniesienia, konieczna ewakuacja wieży Eiffla. Na miejscu służby, ogromne zagrożenie dla tysięcy osóbDruzgoczące doniesienia, konieczna ewakuacja wieży Eiffla. Na miejscu służby, ogromne zagrożenie dla tysięcy osóbCzytaj dalej

Wyspa niczym palec? Zdjęcie z południa pobudza wyobraźnię

Zdjęcie, o którym mowa pochodzi z popularnego Google Maps, ponieważ właśnie z satelity można dokładnie zbadać potencjał chorwackiej wyspy Baljenac, zwnay również Bavljenacem. Niepozorny skrawek lądu przynależy do archipelagu Šibenik (Dalmacja, którą zachwycał się m.in. Adam Małysz). Jest niewielka - zajmuje 1,4 km kw. - jednak już wkrótce może się okazać fenomenem na skalę światową.

Baljenac słynie przede wszystkim z kompleksu niskich murków, które w przeszłości miały chronić uprawy przed zgubnym wiatrem. Z perspektywy spacerowicza nie sprawiają one wrażenia “unikatowych”, jednak już z lotu ptaka widać, że okolice przypominają nie wysepkę, a wręcz zdjęcie ludzkiego palca.

Zdjęcie z Chorwacji może przesądzić o wpisie przez UNESCO

Baljenac o długości niespełna 500 metrów cieszy się łączną rozpiętością murków rzędu aż 23 kilometrów. Właśnie specyficzne ułożenie konstrukcji może przesądzić o wpisanie obiektu na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Zdjęcie wykonane z lotu ptaka wydaje się przedstawiać palec z liniami papilarnymi, jednak jest to wyłącznie odzwierciedlenie prac dawnych rolników z regionu.

Dzisiaj grzeje: 1. Dantejskie sceny w Krakowie. Mieszkańcy są przerażeni
2. Masz konto w PKO BP? Ważna, nowa funkcja, warto wiedzieć
3. Wszystko potwierdzone, Andrzej Duda opuszcza Polskę. Wiemy, czym się zajmie i gdzie będzie

Wysepka jest obecnie bezludna, chociaż od wieków pozostawała bez stałych rezydentów. Według chorwackich podań mężczyźni transportowali na Baljenac kobiety, aby te pracowały w polu. W okolicach wieczora łodzie zabierały rolniczki z powrotem na ląd. Obecnie, lokalne władze starają się, aby chociażby zdjęcie z satelity zainteresowało agendę ONZ-u. Chorwatom zależy, aby pamięć po wyspie nadal była żywa wśród młodszych pokoleń.

Zdjęcie wyjątkowej wyspy.

Fot. Google Maps

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Monitoring nagrał kuriera wchodzącego na cudzą posesję. Czworonożny obrońca dał mu niezapomnianą nauczkę
  2. Ciała niebieskie w Układzie Słonecznym, na których może istnieć życie
  3. Horror na pokładzie samolotu Ryanair. Jest ofiara, pasażerowie zapamiętają do końca życia
  4. Niedawno byli w Indiach, teraz zatrudnią Tomasza Komendę. Wiadomo, co będzie robił
  5. Klamka zapadła. Na granicy z Polską postawią mur, powód nie wszystkim się spodoba
  6. Nieoczekiwanie przerwany wyjazd na kemping. W środku nocy wygłodniałe stado otoczyło rodzinę

Źródło: Onet

Następny artykuł