zdjęcie karkonoszeFot. pixabay.com/ shire

Pokazali zdjęcia turystów z Karkonoszy. Masowo popełniają poważny błąd

Zdjęcia z Karkonoszy pokazują, że nie każdy, kto wybiera się w góry potrafi zachowywać się w sposób odpowiedzialny. Mogło dojść do tragedii. Na szlakach można spotkać tłumy spacerowiczów, którzy nie zawsze zachowują się rozsądnie.

Zdjęcia z Karkonoszy wywołały ogromne emocje. Chociaż trwa pandemia koronawirusa, górskie szlaki wciąż cieszą się ogromną popularnością. Niestety, niektóre zachowania turystów mogą doprowadzić do katastrofy.

Zdjęcia z Karkonoszy pokazują prawdę

Warunki w górach są obecnie trudne ze względu na porę roku i zalegający śnieg. Ponadto złe przygotowanie i brak ostrożności mogą mogą sprawić, że spacer zamieni się w tragedię. Wielu turystów na wyprawy ubiera zwykłe buty sportowe, jeansy czy wychodzą późno, a potem mają kłopot z powrotem po zmroku, albo z zejściem na dół, jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Nie jest to jednak jedyny przykład braku odpowiedzialności wśród turystów. Karkonoski Park Narodowy udostępnił zdjęcie, na którym widać, jak turyści fotografują się nad przepaścią. Pisali również o osobach, które zjeżdżają na jabłuszkach stromymi szlakami. Podobna praktyka jest zakazana na przykład w Bieszczadach.

- Zjazdy na jabłuszkach stromymi szlakami, selfie nad przepaścią. Na co jeszcze wpadną goście w Karkonoszach? - czytamy we wpisie na oficjalnym profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku. - Apelujemy o rozsądek, o planowanie tras, o odpowiednie przygotowanie, nie tylko sprzętowe, ale i kondycyjne i nawigacyjne.

Media podały najgorszą wiadomość, niestety nie żyje. Tragedia na zagranicznej plażyMedia podały najgorszą wiadomość, niestety nie żyje. Tragedia na zagranicznej plażyCzytaj dalej

Zdjęcie wywołało ogromne poruszenie wśród komentujących na Facebooku. Internauci wyrazili swoje oburzenie zachowaniem nieodpowiedzialnych turystów. Zwracają również uwagę, że robienie sobie zdjęć na szlaku stało się już bardzo uciążliwe.

- Typowy przykład niedzielniaka. Kupiłem modne ciuchy, zabrałem ajfona i pałerbanka, selfiaczek na fejsika i instalatory gotowy. Ładuje się jeden z drugim nad samą krawędź, a jak spadnie to pretensje i lament, że niezabezpieczone, że nieoznakowani - napisał Szymon.

Od 9 stycznia w Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Po konsultacjach Karkonoskiego Parku Narodowego z Grupą Karkonoską GOPR zostały zamknięte szlaki turystyczne, które przecinają tory lawin.

- Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach*, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości - czytamy na stronie GOPR.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: WP

Następny artykuł