Zamek Piastowski w RaciborzuFot. instagram.com/@syylwesterr

Widzieliście Zamek Piastowski w Raciborzu? Piękny i elegancki

Zamek Piastowski w Raciborzu na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie budowli sakralnej. Przez lata zmieniał swoje oblicze, dopasowując się do aktualnie panującej mody. Dziś jest największą atrakcją miasta.

Zamek Piastowski w Raciborzu po raz pierwszy został wspomniany w "Kronice" przez Galla Anonima w 1108 r. Na początku prawdopodobnie składał się z fortyfikacji drewniano-ziemnej. Od zachodu chroniony był głównym nurtem Odry, a od wschodu jej naturalnym odgałęzieniem. Położenie na wyspie gwarantowało bezpieczeństwo w razie najazdów.

Potwierdzili, będzie zakaz. Dotknie też wielu Polaków, za granicą koniec z kontrowersyjną atrakcjąPotwierdzili, będzie zakaz. Dotknie też wielu Polaków, za granicą koniec z kontrowersyjną atrakcjąCzytaj dalej

Zamek miał wielu właścicieli

Od 1172 roku zamek był siedzibą książąt Piastowskich. Położenie na granicy było bardzo ważne dla utrzymania w ryzach ziem sąsiadujących z Czechami. Za czasów panowania Bolesława Krzywoustego warownia w Raciborzu zaliczała się do ważnych grodów broniących południowej granicę Królestwa Polskiego.

Czy bony turystyczne 2020 przepadną? Teraz wszystko jasne. Tysiące polskich turystów skorzystało już z pomocyCzy bony turystyczne 2020 przepadną? Teraz wszystko jasne. Tysiące polskich turystów skorzystało już z pomocyCzytaj dalej

Na przełomie XII i XIII wieku drewniana warownia została przebudowana na zamek w stylu gotyckim. Posiadłość Piastów nie raz przechodziła w ręce czeskich rodów. Nie wszyscy właściciele o nią dbali, więc niemal popadła w ruinę. Na początku XVII wieku ród von Mettich podjął się odbudowy zamku i kaplicy, co uratowało go przed całkowitym zniszczeniem.

Dzisiaj grzeje: 1. Zdjęcie skandalicznej ceremonii obiegło cały świat. Nie mieści się w głowie. W ich egzotycznej kulturze to norma
2. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
3. Weszli na lotnisko za granicą i wszystkich zamurowało. Nic ich nie powstrzymało, nawet głęboki lockdown w kraju

W XVIII wieku zamek często zmieniał właścicieli, którzy nie chcieli o niego zadbać. Później, w czasie wojen napoleońskich, w zamku urządzono szpital polowy dla żołnierzy francuskich. Dalsza historia przynosiła kolejne zniszczenia i pożary.

W XX wieku zamek przeszedł w ręce państwa, dzięki czemu po wielu latach mógł odzyskać dawną świetność. Piękne zdjęcie zabytku możemy zobaczyć dzięki użytkownikowi Instagrama o nicku syylwesterr.

NIK ostrzega: Niepokojący raport znad Morza Bałtyckiego. Najpoważniejsza sytuacja może być nad Zatoką GdańskąNIK ostrzega: Niepokojący raport znad Morza Bałtyckiego. Najpoważniejsza sytuacja może być nad Zatoką GdańskąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczy kilka łyków dziennie, by pozbyć się natrętnego kaszlu. Domowy sposób naszych babć w końcu wraca do łask
  2. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci
  3. Koniec, zamknięta granica z Polską. Zagraniczne władze pogłębiły restrykcje, nie będzie można podróżować
  4. Polsat: Zacznie się już dziś w części kraju. Nagły zwrot akcji w pogodzie. Podróżni powinni się spieszyć
  5. Chcą wprowadzić nowe obostrzenia. Mają potrwać do Bożego Narodzenia. U naszych sąsiadów nie wypoczniesz swobodnie
  6. Na święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiada
  7. Dlaczego kot biega jak opętany? Proste wyjaśnienie, nie należy się obawiać

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł