Zamek doczeka się nowego wystroju.Fot. Facebook Zamek Książ

Zniknie kawałek historii. Ruszyły prace w jednym z najpopularniejszych zamków w Polsce

Zamek znany wśród tysięcy polskich turystów czekają wielkie zmiany. Ruszają prace konserwatorskie, które potrwają aż do jesieni. Zniknie ważna część obiektu.

Zamek Książ w Wałbrzychu doczekał się konserwacji. Prace mają potrwać aż do 30 września. Specjaliści zajmą się Salą Krzywej. Inwestycja ma polegać na odsłonięciu malowideł z czasów przedwojennych. Tym samym zniknie warstwa pamiętająca przejęcie zamku przez nazistów.

Koronawirus na promie do Gdańska. Potwierdzili zakażenia, blisko 400 osób na pokładzieKoronawirus na promie do Gdańska. Potwierdzili zakażenia, blisko 400 osób na pokładzieCzytaj dalej

Zamek Książ czeka metamorfoza

Inwestycją odsłonięcia i odtworzenia starych malowideł zajmuje się fundusz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory ściany słynnej Sali Krzywej zdobiły wzory, które powstały z inicjatywy nazistwosniej organizacji Todt (1944-1945). Teraz powierzchnia ma być zastąpiona pierwotnymi malowidłami odkrytymi podczas przygotowywań do remontu. Jak podaje redakcja Onetu, na ścianie z renesansowym kominkiem zachowały się polichromie.

Stare wzory ukryte były pod warstwą tynku i farby. Ich stan był na tyle dobry, że decyzją konserwator Anny Nowakowskiej-Ciuchery zastąpią one dotychczasowe ornamenty z czasów niemieckich. Tym samym zniknie spora część wojennej historii zamku, jednak powróci pierwotny sznyt architektoniczny zabytku. Na ten cel Ministerstwo przeznaczyło 42,5 tys. zł. Równowartość dofinansowania dołoży również sama administracja obiektu.

Zamek pełen historii

Zamek będzie remontowany przez specjalistów z krakowskiej firmy Secoo Krzysztof Opiłło. Zespół będzie miał okazję pracować z niepowtarzalnym świadkiem historii regionu. Sama Sala Krzywa znajdująca się w najstarszej, bo średniowiecznej części zamku i cieszy się bogatymi losami zmian stylu wnętrz - od późnogotyckich i renesansowych elementów po angielskie Arts&Craft (zamalowane przez nazistów w latach 40.). Z wałbrzyskim zamkiem mierzyć się może tylko forteca z Krzyżtopór.

Dzisiaj grzeje: 1. Dostali paragon w Ustce, mogli zanieść się śmiechem. Bije na głowy wszystkie inne
2. O spacerze zapomnij, wraca zakaz wstępu do lasów. Na razie w jednym z województw

- Szczęśliwie w Zamku Książ dysponujemy ikonografią przedstawiającą historyczny wystrój sali. Bardzo bogate w detale fotografie pochodzą m.in. z kolekcji zdjęć autorstwa zamkowego kucharza Louisa Hardouina (z lat 1909-1920), prywatnych zbiorów księcia Bolko von Pless oraz teki konserwatora zabytków w czasie II wojny światowej Guntera Grundmanna. Materiał ten pozwoli nam na odtworzenie historycznych polichromii, a tym samym przynajmniej częściowe przywrócenie Sali Krzywej jej splendoru z czasów Hochbergów - wyjaśnia cytowana przez Onet Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tomasz Adamek ujawnił, na kogo zamierza zagłosować w wyborach. Gigantyczne zaskoczenie, fani nie mieli pojęcia
  2. Padła kluczowa deklaracja ministerstwa. Ważne informacje dla wszystkich uczniów, chodzi o naukę od września
  3. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć
  4. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Na temat podróżniczki zrobiło się gorąco w sieci. Sypią się gratulacje
  5. Od wtorku znów mają nakaz noszenia maseczek, ludzie nie mogą uwierzyć. Wiadomość o sytuacji w Bułgarii
  6. Jelenia Góra. Mieszkał w bloku ze świnką wietnamską. Wyjechał, zwierzę dostało "dożywocie"

Źródło: Onet

Następny artykuł