Zamek w Międzylesiuwikimedia.commons/Piotrgeosfera(CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en)

Zamek Międzylesie. Mało kto zna jego niesamowitą legendę o księżnej

Zamek w Międzylesiu to ciekawa atrakcja turystyczna. Nie tylko ze względu na jego barokową architekturę, ale także legendę, która krąży na jego temat. Niektórzy uważają, że nadal mieszka w nim księżna sprzed wieków.

Zamki to popularne atrakcje turystyczne w Polsce. Wynika to z ich ciekawych konstrukcji, historii oraz legend. W Polsce mamy wiele tego typu atrakcji, a więc można nas uznać za raj dla fanów zwiedzania zamków. Jednym z takich miejsc jest zamek w Międzylesiu. Krąży na jego temat mroczna legenda.

Legenda o zamku w Międzylesiu

Początków tej historii należy szukać w latach 20. XX wieku. Był to czas wojen husyckich, które z czasem roznosiły się na ziemie ościenne, w tym na Kotlinę Kłodzka, czyli okolice zamku.

Ówczesny właściciel budynku, Wolfhard von Glaubitz, był przeciwnikiem takich działań i stosował swój zamek jako punkt odparcia wojsk. Nie podobało się to przeciwnikom, a więc często napadali na Międzylesie. Budynek pozostawał jednak niezniszczony.

Mężczyzna nie mieszkał w nim sam. Towarzyszyły mu jego dzieci oraz małżonka, księżna Agnes von Lazan. Była to piękna kobieta, która cieszyła się dużym powodzeniem u panów. Przez to nie miała dużej wolności. Mogła z niej korzystać jedynie, kiedy Wolfhard wyjeżdżał w celach służbowych.

Przedłużona kwarantanna, zakaz spotkań i godzina policyjna. Kraje Europy przedłużają obostrzenia, nie ma co liczyć na podróżePrzedłużona kwarantanna, zakaz spotkań i godzina policyjna. Kraje Europy przedłużają obostrzenia, nie ma co liczyć na podróżeCzytaj dalej

Pewnego razu podczas jego nieobecności Agnes dopuściła się zdrady. Mąż szybko się o tym dowiedział i postanowił ją ukarać, zamykając ją w wieży zamkowej.

Wejście do zabytku

Wejście do zabytku, fot. wikimedia.commons/ Jacek Halicki/ CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Po pewnym czasie wojska husyckie ponownie dotarły do Międzylesia i ku zaskoczeniu Glaubitza zaatakowały zamek.

W wyniku tego napadu w budynku wybuchł pożar. Wolfhard postanowił ratować siebie i swoje dzieci ewakuując je z budynku.

Zamek spłonął prawie w całości. Pozostała po nim jedynie wieża, która była pokrywa sadzą. Nazywana była przez to "czarną wieżą".

wieża zamkowa

Wieża zamkowa, fot. wikimedia.commons/Piotrgeosfera/ CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Wolfhard wrócił do ruin swojego dawnego domu licząc, ze znajdzie ciało zmarłej żony. Ku jego zaskoczeniu, nie było go tam.

Od tamtej pory istnieje legenda, która mówi, że kobieta nadal mieszka w odbudowanym po latach zamku. Każdej nocy ma spacerować po balkonowej wieży.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: zamekmiedzylesie.pl

Następny artykuł