zamek od latFot. Pixabay SidLitke (zdjęcie ilustracyjne)

Zajrzeli do studni i zaniemówili. Leżały tam od lat

Zamek położony w Polsce nadal skrywa wiele tajemnic. Część jego terenu do dzisiaj nie została jeszcze dokładnie zbadana. Niedawno dokonano wyjątkowo intrygującego odkrycia. Badacze zajrzeli do studni i wyciągnęli z niej pierwsze znaleziska. Eksperci próbują lepiej poznać historię zabytkowej twierdzy.

Zamek Gryf w Proszczówce to jedna z najbardziej interesujących twierdz na Dolnym Śląsku. Budynek ma kilkaset lat i nie został jeszcze szczegółowo zbadany. Już wcześniej archeolodzy podejrzewali, że Gryf skrywa wiele tajemnic. Potwierdziło to niedawne odkrycie, którego dokonano po zajrzeniu do studni.

Popularny kurort trafił do czerwonej strefy. Sytuacja wymyka się spod kontroliPopularny kurort trafił do czerwonej strefy. Sytuacja wymyka się spod kontroliCzytaj dalej

W przeszłości zamek Gryf należał między innymi do książąt i rycerzy. Twierdza przeżyła też 2 szwedzkie najazdy. Z informacji, jakie posiadają badacze, pod zabytkiem znajdować się mają ukryte korytarze i pomieszczenia. Archeolodzy zajrzeli do studni, która okazała się głębsza, niż wcześniej podejrzewano. Tam znaleziono zaskakujące relikty.

Zamek Gryf celem badań archeologów

Tego lata zamek Gryf znalazł się pod specjalną obserwacją badaczy, którzy rozpoczęli czynności na jego terenie tego lata. Podczas badań wykonano skanowanie laserowe i rozpoczęto prace w terenie. Okazuje się, że to pierwsze tak kompleksowe badanie zabytkowej twierdzy.

- W zasadzie ani Niemcy przed 1945 rokiem, ani później Polacy nie prowadzili tutaj badań archeologicznych. Nie było też badań czysto historycznych, tylko parafraza źródeł niemieckich. Jeśli chodzi o naukę, to Zamek Gryf jest prawdziwym eldorado i terra incognita - Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Zamek Gryf i tajemnicza studnia bez dna

Okazało się, że rzeczywiście zamek skrywa wiele tajemnic. Po tym, jak archeolodzy zajrzeli do tajemniczej studni, dokonano niebywałego odkrycia. Już na początku eksploracji badacze byli bardzo zdziwieni, ponieważ wcześniej zakładano, że studnia może mieć głębokość około 15 metrów. Podczas badań wyszło na jaw, że z pewnością ma ponad 20 metrów, jednak jej konkretna głębokość nadal nie została ustalona.

Dzisiaj grzeje: 1. TVN wydało oświadczenie ws. Doroty Gardias. Pogodynka zwiedziła całą Polskę, teraz walczy o życie
2. Magdalena Ogórek na wizji w TVP Info zaskoczyła widzów. "Zemdlałabym tutaj w studiu"
3. Wpisali Polskę na zieloną listę. Nikt się nie spodziewał. Teraz można swobodnie podróżować

Najprawdopodobniej zamek Gryf jeszcze przez długi czas będzie obiektem badań archeologów. Badacze wyłowili ze studni pierwszą, XIX-wieczną, wersję jednostrzałowego karabinu Mauser, bagnety, a także dużą liczbę łusek od nabojów. Jak informuje TVN24, znaleziono też kilkadziesiąt czaszek psów. Znaleziska imponują, a to dopiero pierwsza faza eksploracji. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tajemniczej piramidzie, którą można znaleźć na Mazurach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żył na farmie, przywiązany do łańcucha. Los psa poruszył światowej sławy aktora, który go adoptował
  2. NASA ujawniła piorunujące nagranie. Niezwykle potężny wybuch, nawet naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
  3. Jackowski przekazał najnowszą wizję, część widzów zamarła. Chodzi o Polaków za granicą
  4. PKP właśnie ogłosiło. Pasażerowie łapią się za głowy
  5. Policja pilnie prosi o pomoc, ujawniła nagranie z monitoringu. Całe Tatry drżą z obaw
  6. Pogrążony w rozpaczy pies cały czas siedział w kącie. Kobieta zabrała go do domu, niewiarygodne jak się zmienił

Źródło: TVN24

Następny artykuł