Zalecenia w kontekście dystansu są nieodpowiednie.Fot. Pixabay/icsilviu/zdjęcie poglądowe

Odległość między ludźmi powinna być zwiększona? Nowe wnioski ekspertów, ręce opadają

Zalecenia, które aktualnie obowiązują, mogą okazać się nieskuteczne w walce z pandemią. Eksperci biją na alarm.

Zalecenia dystansu dwóch metrów to według niektórych badaczy niewystarczający środek ostrożności. Jaki ich zdaniem zatem powinien być prawidłowy odstęp?

Zrezygnował z emerytury, by walczyć z pandemią. Prawdziwy bohater nie żyjeZrezygnował z emerytury, by walczyć z pandemią. Prawdziwy bohater nie żyjeCzytaj dalej

Zalecenia z większym rygorem

Naukowcy w piśmie Physics of Fluids opublikowali badania, z których wynika, że obecne zalecenia są niewystarczające. Krople śliny z wiatrem o prędkości zaledwie 4 km/h pokonują aż 5,5 metra w 5 sekund. Zalecenia nie bazują na dokładnych zmiennych rozprzestrzeniania się drobinek. Na drogę wpływają takie czynniki jak wielkość i liczba kropli oraz sposób oddziaływania między cząsteczkami i powietrzem. Istotne jest również parowanie drobinek i rozkład temperatury oraz masy. W grę wchodzi także wilgotność powietrza.

- Chmura kropli może dotrzeć zarówno do dorosłych, jak i do dzieci o różnym wzroście. Niżsi dorośli i dzieci mogą być bardziej zagrożeni, jeśli znajdą się na drodze lecących kropli śliny - ostrzega Dimitris Drikakis z cypryjskiego Uniwersytetu Nikozji.

Dalsze badania i zalecenia

- Celem matematycznego modelowania i symulacji jest uwzględnienie wszystkich znaczących oddziaływań, które mogą zachodzić między główną masą cieczy i kroplami oraz między różnymi kropelkami śliny - wyjaśnia Talib Dbouk przy okazji prac nad komputerową symulacją drogi drobinek.

Czy zatem zachowywanie odległości się opłaca? Pojawiają się dwie drogi sugestii na ten temat. Pierwsza wskazuje, że dystans jest zbyt mały i można próbować go zwiększyć. Druga natomiast wskazuje, że przemieszczanie może być tak odległe, że zachowywanie jakiegokolwiek dystansu może nie zapewniać ludziom bezpieczeństwa.

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczna wiadomość z południa Polski. Znaleziono ciało kobiety
2. Tegoroczne kolonie i obozy zmienią się nie do poznania. Nie wszystkie też dzieci będą mogły na nie wyjechać

- Prace te są kluczowe, ponieważ dotyczą zdrowia i zaleceń odnośnie bezpiecznych odległości. Pozwalają lepiej zrozumieć rozprzestrzenianie się rozchodzących się w powietrzu chorób – przekonuje Drikakis.

Według naukowców zalecenia obowiązujące w społeczeństwie powinny opierać się na badanym jeszcze związku śliny z temperaturą, ze szczególnym uwzględnieniem pomieszczeń klimatyzowanych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczne wiadomości, zmarł słynny lekarz. By walczyć z epidemią, przełożył emeryturę
  2. Weterynarze zdębieli na widok sierści. Pod nią ukrywało się popularne zwierzę
  3. Polacy pojadą za granicę na wakacje? Wymieniono 10 państw, wielu się ucieszy
  4. Z ostatniej chwili: Wiadomość dotycząca wakacji w Polsce. Minister przekazał wspaniałą wiadomość
  5. Zamknięcie przedłużone, Polacy muszą czekać do Połowy czerwca. Ogromne rozczarowanie
  6. Polskie media podały przykre informacje. Poważny wypadek w skateparku zakończył się tragedią, nie żyje młody chłopak

Źródło: Polsat News

Następny artykuł