zakopane mają sekretfot. wikipedia.org/ Aga Viburno/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Największa zagadka Zakopanego. Nawet górale nie są pewni

Zakopane jest kultowym miastem w polskich tatrach. Okazuje się, że nie każdy turysta zdaje sobie sprawę z tajemnicy, jaką skrywa. Jeden szczegół pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Aby zbliżyć się do rozwiązania, należy przypatrzeć się bliżej.

Zakopane skrywa ogromną tajemnicę, z której wielu odwiedzających to miasto nawet nie zdaje sobie sprawy. Chodzi o szczegół, na ktorego wiele osób nie zwraca w ogóle uwagi. Nawet najstarsi górale nie wiedzą, co tak naprawdę może oznaczać.

Dym widać z wielu kilometrów, ewakuowali tysiące osób. Dramatyczne doniesienia zza granicy, zniszczenia są gigantyczneDym widać z wielu kilometrów, ewakuowali tysiące osób. Dramatyczne doniesienia zza granicy, zniszczenia są gigantyczneCzytaj dalej

Zakopane skrywa tajemnicę

Herb Zakopanego zmienił się w 1997 roku, kiedy miasto odwiedził papież Jan Paweł II. Symbolika aktualnego symbolu miasta nie wzbudza żadnych wątpliwości - widzimy na nim Klucze Piotrowe, w części dolnej o kształcie góralskich spinek oraz ciemnoszary trójkąt symbolizujący szczyt góry oraz sylwetkę krzyża stojącego na Giewoncie. Ciekawa jest jednak interpretacja najstarszego herbu miasta, na podstawie którego powstał projekt Michała Wojciecha Gąsienicy Szostaka, którym obecnie legitymuje się Zakopane. Tak naprawdę niewiele osób wie, co na nim się znajduje.

Najstarsza odbitka herbu pochodzi z 1805 roku i widnieje na zaświadczeniu wydanym przez Jędrzeja Króla dla Bartłomieja Bachledy. Nie do końca da się jednak rozczytać, co właściwie znajduje się na grafice. Według najpopularniejszych opinii, znajduje się na nim belka poprzeczną i coś na kształt noża lub ściętego pnia drzewa, a także dwa skrzyżowane kawałki drewna, kije pasterskie, tzw. „police” lub rodzaj narzędzia hutniczego.

Zdania podzielone są również jeżeli chodzi o to, co znajduje się pod belkami. Według niektórych może być to rozpalony ogień, inni twierdzą raczej, że korzenie świerka. Nawet odnalezienie bardziej czytelnej odbitki na testamencie Pawła i Reginy z Gutów Gąsieniców z 1813 roku nie przyniosło odpowiedzi na podstawowe pytania.

Dzisiaj grzeje: 1. Kobieta jechała autostradą, nagle inne auta zaczęły ją osaczać. Natychmiast chwyciła telefon, teraz ostrzega innych
2. Nawet 6240 zł do twojej emerytury. Mało kto o tym wie, ale możesz liczyć na dodatkowe pieniądze

Według badacza Władysława Semkowicza wskazówki do symboliki herbu możemy szukać w nazwie miasta. Etymologia wskazuje bowiem na "zakopywanie", czyli zawalanie drogi ściętymi kłodami i pniami drzew. Taka interpretacja może więc prowadzić do twierdzenia, że herb przedstawiał rodzaj: „rogatki czy zastawy, tj. zapory, jaką stawiano na drogach celem zamknięcia tychże”. Z kolei górale powołując się na tradycję ustną wskazują, że pochodzenie herbu wiąże się z palącym się łuczywem noszonym na podporze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Turysta chciał być zabawny i wepchnął małpę do wody. Natychmiast dostał lekcję, którą zapamięta do końca życia
  2. Dziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASA
  3. Jest największy w Polsce. Chcą ewakuować ludzi, żeby go ruszyć
  4. Od dzisiaj nowe przepisy w Polsce. Każdy powinien wiedzieć
  5. Nagle runął, 50 osób może nie żyć. TVP przekazało rano dramatyczne wiadomości ze świata
  6. Wstrząsający materiał z monitoringu. Psi fryzjer przyłapany na niedopuszczalnym czynie

Źródło: zakopane.pl

Następny artykuł