Zakopane traci turystówFot. youtube.com/ MOTO KRONIKA/ screen

Liczenie ogromnych strat w Zakopanem. Turyści nie pozostawili wątpliwości, będzie źle

Zakopane już zaczyna liczyć straty związane z zatrzymaniem się ruchu turystycznego. Hotele opustoszały, a kolejne rezerwacje zostają anulowane. Wiele firm stanie na skaju bankructwa, jeśli pandemia nie skończy się do sezonu letniego.

Zakopane żyje głównie z turystyki. Walory miasta nie pomogą, jeśli pandemia będzie trwała przez długi czas. Turyści masowo anulują rezerwacje, odwoływane są wszelkie konferencje i imprezy. Przedsiębiorcy z branży turystycznej załamują ręce.

Pierwsza osoba na świecie dostała testowaną szczepionkę na koronawirusa. Wiadomo, kim jestPierwsza osoba na świecie dostała testowaną szczepionkę na koronawirusa. Wiadomo, kim jestCzytaj dalej

Zakopane opustoszało

- W związku z epidemią koronawirusa turyści anulują rezerwacje na marzec i kwiecień w hotelach pod Tatrami. Niektórzy hotelarze wysyłają swoich pracowników na urlopy - powiedziała PAP prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG) Agata Wojtowicz.

Branża turystyczna traci praktycznie cały dochód. Nikt nie chce podróżować, korzystać z noclegów i atrakcji. Hotelarze liczą na pomoc od państwa, ponieważ nie poradzą sobie w tak dramatycznej sytuacji. Dla wielu osób jest to jedyne źródło dochodu, a w przypadku braku klientów ponoszą koszty utrzymania budynków i pracowników, bez jakiegokolwiek zysku.

- Czekamy na ogłoszenie pakietu dla przedsiębiorców przez rząd, ponieważ pracownik jest w jakiś sposób zabezpieczony, natomiast przedsiębiorcy z branży hotelarskiej w ogóle. Jest to dramatyczna sytuacja" – powiedziała PAP Wojtowicz.

Zawieszenie działalności

Przedsiębiorcy mający pojedyncze pokoje na wynajem zawieszają działalność, by uniknąć dodatkowych strat. Duże obiekty noclegowe pozostaną puste, jeśli sytuacja nie poprawi się do nadejścia sezonu letniego. Wiele z nich przyjmuje wycieczki szkolne od maja do czerwca, jednak w obecnej sytuacji nikt nie liczy na ich przyjazd.

Dzisiaj grzeje: 1. Cały zagraniczny rząd na kwarantannie. U senatora stwierdzono zakażenie
2. Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie narady

Pierwsze szacunki dotyczące strat wśród hotelarzy z okolic Tatr pojawią się po weekendzie. Cały czas otrzymują rezygnacje z konferencji, imprez, szkoleń i wszelkich wyjazdów grupowych nie tylko na marzec, ale też na kwiecień. Trudno określić, kiedy minie największe zagrożenie i turyści powrócą na szlaki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mamy przełom ws. koronawirusa? Naukowcy informują o skutecznym leku, jest znany od 70 lat
  2. Polacy biją rekordy zakupów. Ale nie w Biedronkach i nie w Lidlach
  3. Z ostatniej chwili: WizzAir zawiesza wszystkie loty do kolejnego kraju
  4. Ważne ogłoszenie zagranicznego premiera ws. wirusa. "Nasza walka o przetrwanie"
  5. Przed lotem zrobili mu testy na wirusa z Chin. O pozytywnym wyniku dowiedział się w powietrzu
  6. Polscy skoczkowie poddani kwarantannie. W izolatce również Adam Małysz

Źródło: Onet

Następny artykuł