Zakażenia koronawirusem a kąpieliskafot. pixabay.com/12019

Jak będą wyglądały wakacje nad wodą? Oficjalne zalecenia dotyczące kąpielisk

Zakażenia koronawirusem obawiają się osoby planujące tegoroczne wakacje. Pojawia się wiele pytań na temat zasad korzystania z atrakcji turystycznych, głównie na plażach. Wiadomo już, co się zmieni.

Zakażenie koronawirusem jest bardziej możliwe, jeśli korzysta się z kąpielisk miejskich? Według dr n. med. Grzegorza Juszczyka, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZPH-PZH), aktualne danie nie wskazują na możliwość zwiększania się zakażeń SARS-CoV-2 w taki sposób.

Prowadził relację na żywo, chwilę potem już nie żył. Tragedia na środku oceanuProwadził relację na żywo, chwilę potem już nie żył. Tragedia na środku oceanuCzytaj dalej

Zakażenia w wodzie mało prawdopodobne

- Mimo iż woda w kąpieliskach nie jest dezynfekowana, a cząstki SARS-COV-2 mogą przenikać do wody wydalane wraz z kroplami wydzieliny dróg oddechowych osób zakażonych lub wraz z ich odchodami, ewentualnie wraz ze ściekami, dostępne obecnie dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez wodę w kąpieliskach - wyjaśnił Juszczyk cytowany przez Onet.

Doktor uważa, że największe ryzyko rozpowszechniania się wirusa stwarza przebywanie większej grupy w osób w małych przestrzeniach. Sprzyja to transmisji zakażenia drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność. - Dotyczy to zarówno osób korzystających z kąpieli, jak i przebywających na plaży czy pomostach - powiedział.

Reguły przebywania nad wodą

Urlopowicze muszą być przygotowani na nowe zasady korzystania z plaż i akwenów. Nad Morzem Bałtyckim może nawet zabraknąć miejsca dla plaży dla wszystkich podróżujących. Pisaliśmy o tym tutaj. Kąpieliska trzeba przygotować tak, aby na każdą osobę przypadało przynajmniej 6 metrów kwadratowych powierzchni. Wszystkie informacje mają być podawane na specjalnych tablicach. Należy unikać korzystania z takiej formy wypoczynku, kiedy osoba źle się czuje, ma podwyższoną temperaturę. Należy dbać o zachowanie dystansu społecznego. Nie będzie także możliwości wypożyczenia sprzętów wodnych. Każdy powinien mieć własne akcesoria.

Dzisiaj grzeje: 1. RMF: Wyciekły zalecenia na wakacje w Polsce. Aż trudno uwierzyć, ręce opadają
2. W Sejmie przeszła bardzo ważna ustawa. W ostatniej chwili wprowadzono niezwykle istotną poprawkę

Poza plażą i samym akwenem należy zakładać maseczki. Również osoby wykonujące prace porządkowe w takich miejscach będą musiały zastosować się do zasad bezpieczeństwa. Konieczne będzie używanie rękawiczek, maseczek i środków do dezynfekcji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Tym razem w kościele, pilny apel do wiernych
  2. Kot ukrył się w zielonych liściach. Tylko 10 proc. osób jest w stanie go znaleźć
  3. Największy mit Korei Północnej obalony. Wyjawili całą prawdę
  4. Smutna wiadomość na weekend. Wielu Polaków będzie rozczarowanych
  5. Niewiarygodne odkrycie w lesie na południu Polski. W tle wielka tragedia
  6. Z ostatniej chwili. Piłka nożna we Włoszech wraca. Podano ostateczną datę wznowienia Serie A

Źródło: Onet

Następny artykuł