zabytki chcą zalać starożytne miastoFot. Wikimedia.org/Omer Unlu/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Przesiedlili ludzi, miasto i wszystkie zabytki czeka zagłada. Oburzające plany zagranicznego rządu

Zabytki mają zostać zalane wraz z całym miastem. Mieszkańcy zostali wysiedleni, a władze podjęły decyzję, która ma chronić gospodarkę. Ta sytuacja odbiła się głośnym echem na całym świecie.

Zabytki nie tylko pozwalają nam na tworzenie wizji przeszłości i sytuacji na świecie, która miała miejsce wiele lat temu. To również nasze dziedzictwo i coś, co uświadamia nam, jaka jest nasza historia, skąd się wywodzimy i jak długą drogę przeszła ludzkość. Większość docenia ich fundamentalne znaczenie, a grupy turystów chętnie oglądają je w muzeach, robią zdjęcia oraz poznają ich wartość naukową. Niestety zupełnie inną postawę reprezentują władze Turcji, które zadecydowały o wysiedleniu mieszkańców i zatopieniu starożytnego miasta.

Koronawirus w dwóch krajach graniczących z Polską. Najnowszy przypadek potwierdzonyKoronawirus w dwóch krajach graniczących z Polską. Najnowszy przypadek potwierdzonyCzytaj dalej

Zabytki nie stanowią dla nich wartości? Kontrowersyjny pomysł władz Turcji

Historia osadnictwa na terenie miasta Hasankeyf, znajdującego się w prowincji Batman w Turcji, sięga blisko 12 tysięcy lat wstecz. Ta historyczna osada znajduje się na terenie, który władze miasta chcą zalać wodą ze sztucznego zbiornika. Powstał on dzięki budowie zapory na rzece Tygrys. Obecnie stan wody to około 20% planowanego poziomu, lecz planowo do wiosny ma się to zmienić, a Hasankeyf zostanie zgładzony.

Władze dążą do tej sytuacji, bowiem zapora ma zaspokoić zapotrzebowanie na energię oraz wodę, jakie jest w pięciu najbliższych prowincjach. Zgodnie z tłumaczeniami ma to również mieć wpływ na rozwój rolnictwa oraz stworzenie wielu nowych miejsc pracy. Rozpoczęcie realizacji projektu rozpoczęło się już w 1997 roku i od początku wywołuje oburzenie historyków i wielu okolicznych mieszkańców.

Wszystkie osoby zamieszkujące miasto Hasankeyf dostały propozycję nie do odrzucenia - musiały do października 2019 roku przenieść się do osiedla, które wybudowano wyżej. Konserwatorom udało się również przenieść część najcenniejszych zabytków oraz obiektów historycznych, niestety jednak wiele z nich zostało i grozi im zalanie. Nieodwracalnie stracić też możemy setki jaskiń ,stworzonych na zboczach kanionu rzeki, które pamiętać mogą prehistorycznych osadników.

Dzisiaj grzeje: 1. Samolot z 200 osobami na pokładzie pilnie zawrócony. Piloci dostrzegli niebezpieczeństwo
2. Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenie

Intensywne zapełnianie sztucznego zbiornika zaczęło się dopiero w ostatnim czasie, choć procedura oficjalnie wystartowała już w listopadzie 2019 roku. Niestety wiele domów zostało już częściowo zalanych. Często widać jedynie ich wyższe kondygnacje, jednak eksperci przewidują, że wiosną poziom wody sięgnie 50 metrów i całe miasto zwyczajnie zniknie pod wodą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od czego zaczęła się choroba Królikowskiego? Jedno ugryzienie ruszyło lawinę nieszczęść
  2. Robert Makłowicz jest zdruzgotany. Nagle nadeszła smutna wiadomość
  3. Polka mieszka w czerwonej strefie we Włoszech. "Straszna panika, radzimy sobie, jak możemy"
  4. LOT ma błyskawiczną ofertę dla turystów. Niewiele czasu, by kupić najtańsze bilety
  5. Nowe biuro podróży na polskim rynku. Turyści mają ogromny powód do radości, kusząca oferta
  6. Wspaniałe wyniki Kamila Stocha w Lahti. Polak faworytem konkursu

Źródło: Onet

Następny artykuł