zabytkiFot. wikimedia.commons/Jerzy Strzelecki

Przepiękny i pełen legend o zjawach. Jego historia była wyjątkowo mroczna

Zabytki Dolnego Śląska zachowały się w świetnym stanie, dzięki czemu dziś możemy zwiedzać wiele pięknych zamków. Jeden z nich skrywa wiele mrocznych tajemnic, co nie odstrasza odwiedzających.

Zabytki, w których straszą duchy, przyciągają miłośników strasznych historii. Świetnym miejscem, by poczuć dreszczyk grozy, jest Zamek Czocha, położony tuż przy granicy z Czechami w miejscowości Sucha. Liczne opowieści o skarbach i tragicznie zmarłych mieszkańcach rozsławiły to miejsce w świecie.

Obrazy Turysci.pl"Krwawy strumień" na plaży. Wielu boi się, że to ostrzeżenie od naturyCzytaj dalej

Budowa zamku rozpoczęła się w 1241 roku i trwała 6 lat. Na skalistym podłożu powstała wtedy nieduża warownia graniczna, na rozkaz czeskiego króla Wacława I Przemyślidy. Wokół stołpu (wysoka wieża obronna o grubych murach) dobudowano część mieszkalną, z której najstarsza jest ta po północnej stronie. Właścicielami zamku były głównie rody czeskie i niemieckie, ale niemal przez cały wiek XIV należał do polskiego rodu Piastów.

Zabytki często zamieszkują duchy

Przez 250 lat zamek był własnością łużyckiego rodu von Nostitz. Ulrika, żona Joachima von Nostitz do dziś nie daje spokoju odwiedzającym zamek turystom. Ogromny majątek mężczyzny skusił ją do zawarcia małżeństwa, chociaż dzieliła ich duża różnica wieku. Kobieta nie kryła swojego wstrętu do leciwego męża i szukała rozrywki w ramionach innych. Gdy Joachim powrócił z długiej wyprawy wojennej, ujrzał swoją żonę z dzieckiem w ramionach. Nie mógł to być jego potomek, więc mężczyzna się wściekł. Wtrącił Ulrikę do lochu w dość nietypowy sposób, używając łóżka z zapadnią. Kobieta szybko zakończyła swój żywot, a niedokończone sprawy stara się poukładać już po śmierci.

Inną znaną zjawą w Zamku Czocha, jest Biała Dama. Mieszkała w nim w czasie wojen husyckich i dopuściła się zdrady. Gdy w 1427 roku wojska zbliżyły się do bram, Gertruda otworzyła je, w zamian za kilka złotych monet i wpuściła wroga. Gdy udało się odbić posiadłość, kobieta została ścięta. Dla osób, które pragną ją spotkać, przygotowane są specjalne nocne trasy zwiedzania.

Zamek Czocha na ekranie

Po wielu grabieżach i aktach dewastacji budowlę zrewitalizowano i obecnie mieści się tam ośrodek hotelowo-konferencyjny. Wewnątrz wciąż można zobaczyć słynne łoże z zapadnią, będące ostatnim, na którym spoczęła niewierna Ulrika. Zamkowe zabudowania niejednokrotnie były scenerią w filmach i serialach. Do najbardziej znanych należą Wiedźmin, Tajemnica Twierdzy szyfrów, Święta Wojna i Pierwsza Miłość.

zabytki

Fot. wikimedia.commons/Rafał Konieczny

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed popularnym produktem. Każdy może mieć go w kuchni
  2. Choroba, której nie zobaczysz. 1 na 33 osoby jest nosicielem wadliwego genu
  3. Krzyki i panika na pokładzie samolotu. Wpadli w huragan, pilot 5 razy próbował lądować
  4. Nie tylko WizzAir z Polski. Nagrania samolotów walczących z huraganem wywołują ciarki, ale pilotom należą się brawa
  5. Będzie nowe województwo na południu Polski? Nie wszyscy się ucieszą, "temat jest w obiegu"
  6. Są już pierwsze ofiary i ogromne zniszczenia na terenie całej Polski. Jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domów

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł