zabytki gołuchówyoutube.com/ DroneTrip

Jego historia ma kilkaset lat i jest fascynująca. Wygląda przepięknie, musisz się tam wybrać

Zabytki zachwycają turystów. Wiele z nich ma kilkaset i niezwykłą historię. Jedno z takich miejsc znajduje się w Wielkopolsce.

Zabytki w Polsce to temat do długich rozważań. W naszym kraju mamy ich naprawdę wiele i niemal każdy potrafi nas zachwycić. Nie inaczej jest w przypadku Zamku w Gołuchowie, wsi położonej w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów.

Wszyscy byliśmy oszukiwani? Wyciekły tragiczne dane dotyczące śmiertelności koronawirusaWszyscy byliśmy oszukiwani? Wyciekły tragiczne dane dotyczące śmiertelności koronawirusaCzytaj dalej

Zamek ten to jedna z największych atrakcji Wielkopolski. Wczesnorenesansowa budowla o charakterze obronnym została wzniesiona w latach 1550–1560 dla Rafała Leszczyńskiego (starosty radziejowskiego i wojewody brzesko-kujawskiego). Obiekt swój obecny wygląd zawdzięcza jednak Izabelli Działyńskiej z rodu Czartoryskich. Polska malarka i kolekcjonerka dzieł sztuki gruntownie przebudowała zamek w II połowie XIX wieku.

Zabytki warte odwiedzenia. Historia zamku w Gołuchowie

W początkowych latach istnienia zamek pełnił funkcję obronną. Cechowało go posiadanie baszt w każdym z narożników. Po opuszczeniu zamku przez Rafała Leszczyńskiego obiekt przejął jego syn Wacław (kasztelan i wojewoda kaliski), który przekształcił ją w rezydencję magnacką.

Przez kolejne dziesiątki lat zamek przechodził z rąk do rąk, przez co wyraźnie podupadał. Na lata swojej świetności musiał poczekać aż do II połowy XIX wieku, gdy w jego posiadanie wszedł Tytus Działyński z Kórnika. W 1857 roku syn Tytusa Jan Działyński poślubił Izabellę Czartoryską, która to poświęciła się renowacji obiektu.

Po sprowadzeniu do zamku francuskich artystów: architekta Maurycego Augusta Ouradou, rzeźbiarza Karola Biberona i malarza Ludwiak Breugnota zamek został odrestaurowany na wzór podobnych obiektów powstałych nad Loarą. Budowla zyskała m.in. wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy, obramowania okien, mozaiki, marmurowe kominki i wystrój rzeźbiarski. Dzięki temu zamek nabrał charakteru romantycznego. Pojawiły się w nim również znakomite dzieła sztuki, które kolekcjonowała Izabella. Po śmierci właścicielka została pochowana w kaplicy na terenie parku.

Zamek współcześnie

Zamek pozostawał w rękach rodziny Czartoryskich aż do wybuchu II wojny światowej. W jej trakcie kolekcja dzieł sztuki została zrabowana przez hitlerowców. Część z nich udało się odzyskać kilka lat po wojnie, jednak pozostałe zostały najprawdopodobniej zniszczone.

Od 1951 roku w obiekcie znajdował się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Dzięki nowemu właścicielowi zamek zyskał m.in. zbiory malarstwa europejskiego, rzadkich mebli i kolekcję rzemiosła artystycznego.

Wokół zamku rozpościera się ogromny na 162 ha powierzchni park krajobrazowy, który zachwyca współczesnych turystów. Na jego terenie rosną niespotykane w naszym kraju gatunki drzew, a także znajduje się jedyny w Wielkopolsce wybieg dla żubrów.

Gołuchów znajduje się około 16 km na północny zachód od Kalisza i ok. 13 km na południowy wschód od Pleszewa, przy drodze krajowej nr 12.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mama włożyła najmłodsza córeczkę do piekarnika i włączyła go. Do sieci wyciekły zdjęcia
  2. Lekarze ostrzegają przed prawdziwą epidemią. Znamy jej przyczynę
  3. Na pokład Ryanaira wejdzie jeszcze więcej pasażerów. Będzie ciasno, turyści dostaną białej gorączki
  4. PKP wycofało wagony przystosowane z trasy. Od tłumaczeń gotuje się krew w żyłach
  5. 50 lat temu powstało miasto, w którym doszło do strasznej katastrofy. Dziś nadal wielu boi się tam jechać
  6. Wypijaj jedną szklankę popularnego napoju przed snem, a schudniesz w mgnieniu oka. Lepsze niż dieta

źródło: podroze.onet.pl

Następny artykuł