zabytki krasiczynfot: wikipedia.org/Pleple2000

Historia Białej Damy wywołuje ciarki. Straszy w pięknym, polskim zamku

Zabytki znajdziemy w wielu miejscach w Polsce. Zazwyczaj ich widok nas ekscytuje, ale w tym przypadku u wielu może wywołać strach. W Zamku w Krasiczynie ma ponoć znajdować się prawdziwy duch. To mityczna Biała Dama.

Zabytki to bardzo ważna część naszego kraju. Historyczne budowle odnajdziemy w naprawdę wielu częściach Polski, zamek w Krasiczynie, wsi w województwie podkarpackim, jest jednak wyjątkowy. Można się do niego dostać jadąc z Przemyśla drogą na Birczę. Trasę można pokonać samochodem lub autobusem, ale najlepiej jest wybrać się w drogę rowerem, mijając po drodze malownicze widoki. To tylko 14 kilometrów.

Kolejny kraj podjął decyzję. Na jego teren nie wpuszczą żadnego turysty, który był w ChinachKolejny kraj podjął decyzję. Na jego teren nie wpuszczą żadnego turysty, który był w ChinachCzytaj dalej

Dokładnie o północy na dzidzińcu zamku można spotkań przechadzającą się kobietę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że postać ta jest... duchem. Biała Dama, jak nazywana jest zjawa przez miejscowych, pojawia się przy akompaniamencie bijących dzwonów. Ubrana jest w długą, białą suknię, ma na sobie także ślubny welon. Porusza się powoli i dostojnie, jakby płynęła.

Zabytki w Polsce. Historia Białej Damy

Według opowieści kamerdynera, Biała Dama to duch 16-letniej Zosi Sapieżanki, córki potężnego księcia Leona Sapiehy.

- Zosia była ukochanym dzieckiem książęcej pary, szczególnie Jadwigi Sapiehy. Jeszcze jako dziecko Zosia zaprzyjaźniła się ze Stasiem, chłopcem z biednej rodziny. Razem się uczyli, bawili, spędzali ze sobą każdą chwilę. Wkrótce wybuchła pomiędzy nimi gorąca miłość - twierdzi kamerdyner.

Na ślub z niezamężnym kawalerem nie chciał zgodzić się książe Sapieha. Po jego interwencji Staś oraz jego matka zostali wypędzeni z zamku. Młodą Zosię okłamano, że chłopiec wyjechał kontynuować swoją edukację za granicą.

Księżniczka nie uwierzyła jednak w słowa ojca. Nie chcąc wychodzić za mąż za wybranego jej przez księcia kandydata, popełniła samobójstwo skacząc z zamkowej wieży.

- Aż pobladła, gdy ją tam zaprowadzono. Naprzeciw niej stał starzec, kilka razy od niej starszy. Ale za to bogaty. Zosia uprosiła księżną-matkę, aby mogła się przed ślubem pomodlić w kaplicy i prosić Boga o błogosławieństwo. Matka nie mogła odmówić takiej prośbie. Jednak coś ją tknęło, aby pójść za ukochaną córką. Zosia minęła wejście do baszty i szła dalej zamkowym krużgankiem. Dotarła do wieży, weszła na sam szczyt, wychyliła się z okna i runęła wprost na zamkowy dziedziniec. Na ratunek było za późno. Miała zaledwie 16 lat. Od tej chwili Biała Dama pojawia się nocami na zamkowym dziedzińcu i szuka swojego ukochanego. Tylko wybrani mogą ją zobaczyć - kończy swoją opowieść kamerdyner.

To fascynująca historia, która intryguje i porywa. Trudno się dziwić, że wszyscy fani mrocznych historii regularnie odwiedzają to miejsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rafał Brzozowski z partnerką na Telekamerach. Założyła prześwitującą suknię i pokazała całe piersi
  2. Eksperci ostrzegają. Popularny olej może powodować zmiany w mózgu
  3. Co najmniej 20 osób nie żyje, 16 rannych, również dzieci. Tragedia za granicą podczas nabożeństwa
  4. Stan kryzysowy w dwóch krajach. Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego
  5. Niesamowite zdjęcie rzuciło internautów na kolana. Uchwycono magiczny moment przy -40 stopniach
  6. Chciała zabłysnąć na stoku. Nagle stała się pośmiewiskiem, internauci nie mają litości

źródło: nowiny24.pl

Następny artykuł