wyspy nowaFot. Pixabay.com/JulesR

Powstało nowe państwo na mapie świata. To niezwykła, rajska wyspa

Wyspy potrafią zachwycać, ale i zaskakiwać. Z pewnością wiele osób nie spodziewało się, że jedna z nich ogłosi niepodległość. Dzięki temu już niedługo na mapie pojawi się nowy, 198. kraj.

Wyspy rozsiane po całym naszym globie funkcjonują na różnych zasadach administracyjnych. Niektóre są niepodległe i tworzą własny kraj, inne w skupiskach natomiast budują państwa wyspiarskie. Są również takie, które podległe są krajom kontynentalnym, stanowiąc prawdziwy raj dla turystów.

Idealna praca dla miłośnika podróży. 180 tys. zł i darmowa podróż dookoła świataIdealna praca dla miłośnika podróży. 180 tys. zł i darmowa podróż dookoła świataCzytaj dalej

Teraz okazuje się, że Wyspa Bougainville'a, która do tej pory wchodziła w skład Papui-Nowej Gwinei, przeprowadziła referendum. Aż 98% mieszkańców zagłosowało w nim za niepodległością, co oznacza, że już wkrótce pojawi się zupełnie nowe państwo na mapie świata. To szczególne wydarzenie, które zdarza się niezwykle rzadko i jest nie lada kratką dla turystów.

Nowe państwo na mapie świata

Na wyspie Bougainville'a przeprowadzono referendum, w którym wzięło udział 187 tys. osób z 206 tys. do tego uprawnionych. Aż 98% zagłosowało za niepodległośnią, podczas gdy opcje do wyboru były dwie: niepodległość oraz większa autonomia. Do tej pory wyspa ta należała do Papui-Nowej Gwinei.

Referendum zostało przyjęte z niebywałą radością. Przybrało ono formę niemalże święta, podczas którego lokale wyborcze otoczone zostały przez śmiejące się, a nawet tańczące tłumy. Mieszkańcy uznali to za swoje zwycięstwo, bowiem walka o niezależność była długa i bardzo burzliwa, z czego wielu Europejczyków nawet nie zdaje sobie sprawy.

Wyspy mają wyjątkowo burzliwą historię

Walka o niepodległość tych terenów ma swój początek w latach 80. ubiegłego wieku. Wtedy też powstała Rewolucyjna Armia Bougainville, która 9 lat później oficjalnie zażądała niepodległości od Papui-Nowej Gwinei. Niestety doprowadziło to do walk w wojskami rządowymi, które trwały aż do 1998 roku. Były niesamowicie krwawe, a w ich wyniku zmarło aż 20. tysięcy osób.

W 2001 roku wyspa zyskała status autonomicznej prowincji, a 4 lata później zorganizowano tam pierwsze, autonomiczne wybory do parlamentu. Niebawem ostatecznie stanie się oficjalnym, 198. państwem na świecie, a jej wyjątkowo atrakcyjne położenie geograficzne oraz bajkowe widoki bez wątpienia sprowadzą w tamte rejony wielu turystów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przejazd trwa 7 dni, do pokonania jest 9 tysięcy kilometrów. Niewielu decyduje się kupić bilety
  2. Jeden z najpiękniejszych basenów świata znajduje się w Polsce. Jego wygląd jest niesamowity
  3. Najstarsza piramida w Polsce skrywa przerażającą tajemnicę. Aż ciarki przechodzą po ciele
  4. Miało mieszkać tam milion osób, a nie ma nikogo. Nowoczesne miasto duchów przeraża
  5. Inicjatywa polskich miłośników gór chwyta za serce. Zdecydowali się na niesamowity gest
  6. Ohydnie zdemolowali rajską plażę. Niestety pojawił się też polski akcent

Źródło: WP

Następny artykuł