wyspy koniec świataFot. Flickr.com

Najbardziej samotna wyspa na całym świecie. 300 ludzi żyje w oazie ciszy i spokoju, 2 tys. km do lądu

Wyspy wulkaniczne wchodzące w skład brytyjskiego terytorium zamorskiego są najbardziej samotnymi miejscami na świecie. Na jednej z nich mieszka zaledwie 300 osób, a internet dotarł do nich zupełnie niedawno. Od stałego lądu dzieli ich aż 2000 km.

Wyspy uważane za jedne z najbardziej samotnych na świecie, tworzą archipelag na południu naszego globu, między Ameryką Południową a Afryką. Składają się z sześciu wysp, spośród których na stałe zaludniona jest jedynie ta największa - Tristan da Cunha. Znajduje się tam niewielka osada, będąca stolicą dependencji Edinburgh of the Seven Seas, którą zamieszkuje około 300 mieszkańców.

Ohydne zachowanie Polaków na wakacjach. Pozostawili po sobie najgorsze pamiątki [ZDJĘCIA]Ohydne zachowanie Polaków na wakacjach. Pozostawili po sobie najgorsze pamiątki [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Wyspa ta znajduje się na zupełnym końcu świata. Od najbliższego sąsiada - Wyspy Świętej Heleny - dzieli ją około 2000 km, podczas gdy do stałego lądu, Afryki, jest jeszcze o ponad 800 km dalej. Takie umiejscowienie wpływa na określanie jej mianem najbardziej odosobnionego, zamieszkanego miejsca na całym świecie.

Najbardziej odległe wyspy na całym świecie

Tristan da Cunha jest wyspą wulkaniczną, nad którą góruje wulkan Queen Mary's Peak, czyli Szczyt Królowej Marii. Na niewielkim, płaskim fragmencie wybrzeża położona jest niewielka osada, w której znaleźć można m.in. pocztę, supermarket, szpital oraz dwa kościoły. Jedynym sposobem dotarcia na miejsce jest oczywiście droga morska.

Czasem docierają tam statki płynące z RPA oraz nieliczne jednostki transportujące turystów. Odwiedzają oni to osamotnione miejsce głównie ze względu na niezwykłą przyrodę oraz możliwość obserwacji ptaków i pingwinów. W rolę przewodników najczęściej wcielają się okoliczni mieszkańcy, oferując również noclegi oraz sprzedając pamiątki, co pozwala im się utrzymywać.

Ciche i spokojne miejsce na końcu świata

To niezwykłe miejsce odkryte zostało w 1506 roku przez Tristão da Cunha, który nazwał je swoim imieniem. Wyspy te większość swojej historii związaną mają z Brytyjczykami, którzy zaanektowali je w 1816 roku. Niewielka osada miała pierwotnie zapewniać bezpieczeństwo tych terenów i zapobiegać próbie odbicia ich przez Napoleona, który uwięziony był na Wyspie Świętej Heleny.

Dopiero w 1998 roku dotarł tam internet, a w 2016 roku przypadała 200. rocznica połączenia Tristan da Cunha z UK. Władze rozpisywały nawet wtedy konkurs na projekty, których celem miałoby być poprawienie warunków życia na tym odludziu, jednocześnie zapewniającego mu rozwój.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ohydne zachowanie Polaków na wakacjach. Pozostawili po sobie najgorsze pamiątki [ZDJĘCIA]
  2. 8-letnia dziewczynka pozbawiła życia łosia. Ojciec chwali się zdjęciami w sieci i pęka z dumy
  3. Holandia ma już dość swojej nazwy. Chce ją zmienić za 200 tys. euro
  4. Nigdzie w Europie nie było takiego Sylwestra! Łódź zrobiła niesamowity pokaz z dronami
  5. Turyści na potęgę kłamią na temat swoich wakacji. Aż co trzecia osoba może Cie bezwstydnie oszukiwać
  6. Dubaj pobił inne miasta na głowę w Nowy Rok. Ich pokaz fajerwerków przejdzie do historii, był niesamowity

Źródło: onet

Następny artykuł