Wyspa nie wpuści części turystów.Fot. Pixabay.com/ Luisella Planeta Leoni

Gościnni, ale ostrożni? Na tę wyspę nie wjedziesz bez testu

Wyspa, która jest prawdziwą gratką dla wymagających urlopowiczów, wprowadza problematyczne przepisy. Wjazd będzie wiązał się z przysłowiową papierkową robotą.

Wyspa słynąca z luksusowych kurortów i pięknych plaż nie wpuści części turystów. Wprowadzając kontrowersyjną regułę, władze lokalne weszły w konflikt z rządem krajowym. Wyspa stanęła przed zarzutem bezprawności przepisów.

Nowe wytyczne na wakacje. Jak będzie wyglądał wypoczynek na plażach i kąpieliskach?Nowe wytyczne na wakacje. Jak będzie wyglądał wypoczynek na plażach i kąpieliskach?Czytaj dalej

Wyspa w konflikcie

Według ostatnich doniesień Polskiej Agencji Prasowej Sardynia będzie wymagała od turystów zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Potwierdził to sam gubernator regionu, Christian Solinas. Polityk argumentował decyzję chęcią zachowania bezpieczeństwa w czasie wakacji. Jednak pojawiły się też głosy krytyki. Według włoskich prawników przepis może być niekonstytucyjny. Tzw. paszportu sanitarnego nie popiera również rząd krajowy.

Rząd w Rzymie, jak i włoska palestra zarzucają projektowi sprzeczność z przepisami konstytucyjnymi. Z kolei gubernator Solinas odcina się od zarzutów władz i przypomina premierowi Giuseppe Contego, że sam nie opracował przejrzystych reguł przemieszczania między regionami kraju, których granice zostaną otwarte 3 czerwca. Jak podają lokalne media, wyspa prowokacyjnie apeluje do Rady Ministrów, aby zaproponowała skuteczniejsze rozwiązanie problemu wakacji. W międzyczasie ciekawą propozycję przedstawiła Sycylia.

Wyspa argumentuje

Gubernator Sardynii broni pomysłu, powołując się na przykład Korsyki oraz Wysp Kanaryjskich. Tamtejsze władze również wprowadziły paszport sanitarny, który turysta może przedłożyć drogą internetową. Wyspa ma powody do zmartwień, ponieważ od początku pandemii potwierdzono 1360 przypadków zakażeń oraz 130 zgonów. Władze nie podały informacji o liczbie ozdrowień.

Dzisiaj grzeje: 1. Fragment życia żony Cejrowskiego jest tajny. Od lat nikt nie wie, do czego doszło
2. Polacy boją się o swoje oszczędności. Coraz więcej osób decyduje się na jeden ruch, aby je ochronić

- W czasach pandemii bezpieczeństwo sanitarne jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy wyborze miejsca wakacji. Taka jest międzynarodowa tendencja [...] Wyspy tak się chronią. Nie poprosiliśmy o nic niemożliwego, tylko o większą ostrożność ze strony turystów, których chcemy przyjąć z otwartymi ramionami […] Mamy obowiązek zrównoważenia praw konstytucyjnych; zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność wirusa idzie w tym kierunku – podkreśla Solinas w rozmowie z dziennikarzami Corriere della Sera oraz La Stampa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pozornie zwykła złotówka z czasów PRL jest warta fortunę. Można zarobić na niej nawet 1500 złotych
  2. Ogromny, dziki kot grasuje w lasach. Co na to mieszkańcy Szczecina?
  3. Największy mit Korei Północnej obalony. Wyjawili całą prawdę
  4. Smutna wiadomość na weekend. Wielu Polaków będzie rozczarowanych
  5. Niewiarygodne odkrycie w lesie na południu Polski. W tle wielka tragedia
  6. Zbigniew Boniek przeżył ostatnio osobisty dramat. Nigdy o nim nie mówił, teraz ujawnił wszystko

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Następny artykuł