wyprawa na k2 odwołanaFot. Unsplash.com/ Krzysztof Hepner

Ogromny smutek, Polacy podjęli decyzję, nic się już nie da zrobić. W tym roku nie odbędzie się wyprawa

Wyprawa, na którą Polacy czekali od dawna, nie odbędzie się. Mogli dokonać historycznego czynu, wielu im kibicowało.

Wyprawa, która mogła skończyć się historycznym zdobyciem szczytu nie odbędzie się. Polacy nie wyruszą na K2, na które jeszcze nikt nie dotarł zimą.

Najlepsza wiadomość na wakacje dla Polaków. Jest decyzja, wyciekły szczegółyNajlepsza wiadomość na wakacje dla Polaków. Jest decyzja, wyciekły szczegółyCzytaj dalej

Wyprawa na K2 odwołana

Wyprawa na K2, która miała odbyć się zimą tego roku została odwołana. Nie zostało przy tym określone, kiedy ma ruszyć następna i czy będzie to już zimą 2021/22. Jeżeli doszłaby do skutku, Polacy mieliby szansę zostać pierwszymi himalaistami w historii, którzy zdobyliby ten szczyt zimą. Tym większy jest smutek z odwołania ekspedycji.

- Nie możemy sobie pozwolić na narażanie zdrowia potencjalnych uczestników – wyjaśnił Piotr Tomala, kierownik programu PHZ im. Artura Hajzera cytowany przez Dziennik.

Powodem odwołania wyprawy są przede wszystkim ograniczenia w międzynarodowym ruchu lotniczym oraz brak pewności dotarcia do bazy pod K2 w grudniu 2020 roku.

- Wyprawa na K2 to ogromne wyzwanie sportowe, ale też logistyczne. Od powrotu z ekspedycji na Baturę Sar bacznie obserwujemy rozwój sytuacji i analizowaliśmy różne możliwe scenariusze, ale na tym etapie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą epidemiologiczne uwarunkowania na świecie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Dlatego jedyną słuszną i racjonalną decyzją wydaje nam się przełożenie próby zimowego zdobycia K2 na dalszy czas – powiedział Tomala.

Dzisiaj grzeje: 1. Dostali paragon w Ustce, mogli zanieść się śmiechem. Bije na głowy wszystkie inne
2. Rząd wprowadza ogromne zmiany na stacjach paliw. Przygotuj się, może czekać cię niemały problem

Zimowa ekspedycja na K2 miała wyruszyć już w sezonie 2019/20, jednak wtedu musiała zostać odwołana ze względu na problemy kadrowe. Przez kontuzje i kłopoty ze zdrowiem swój udział odwołało kilku czołowych himalaistów. Znacząco zmniejszyło to szanse powodzenia całej wyprawy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje wybitny polski olimpijczyk. Był członkiem legendarnej ekipy
  2. Mateusz Morawiecki niespodziewanie zapytany o TVP. Padła zadziwiająca odpowiedź, zaatakował TVN
  3. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć
  4. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Na temat podróżniczki zrobiło się gorąco w sieci. Sypią się gratulacje
  5. Od wtorku znów mają nakaz noszenia maseczek, ludzie nie mogą uwierzyć. Wiadomość o sytuacji w Bułgarii
  6. Podpuścili psa, aby wsiadł do pociągu. Przestraszone zwierzę nie wiedziało, gdzie się znajduje

źródło: Dziennik.pl

Następny artykuł