Materiał zewnętrznyCanva

Wyjazd za granice a konto bankowe. Gdzie jest najtaniej?

Wyjeżdżając za granicę, nie ma potrzeby wymiany pieniędzy na walutę docelowego kraju, ponieważ można skorzystać z kont bankowych i dołączanych do nich kart, wykonując transakcje bezgotówkowe. Jak to robić w sposób najbardziej opłacalny i jakich narzędzi używać? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Standardowy rachunek osobisty

Większość Polaków posiada konto w banku przeznaczone do rozliczeń złotówkowych. Czy w takim razie można za pomocą dołączonej do niego karty lub aplikacji płacić za usługi i produkty kupione zagranicą w obcej walucie? Teoretycznie istnieje taka możliwość i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uregulować rachunek za obiad w restauracji czy nabytą pamiątkę kartą. Można też wypłacić gotówkę w bankomacie zagranicą, jednak z reguły jest to bardzo nieopłacalne. O ile bowiem konta złotówkowe mogą być całkowicie darmowe przy rozliczeniach w polskiej walucie, o tyle transakcje zagraniczne są objęte wysokimi opłatami.

Posługując się złotówkowym kontem w innym kraju, trzeba się liczyć z każdorazową, ryczałtową opłacą za wszystkie operacje, która może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych niezależnie od wartości transakcji. Kolejny koszt wiąże się z bardzo niekorzystnym kursem, po którym przeliczane są kwoty płatności ze złotówki na inną walutę. Krótko mówiąc, codzienne konto złotówkowe to zdecydowanie nieopłacalna metoda dokonywania transakcji kartowych zagranicą. Poniżej przedstawiamy lepsze pod tym względem sposoby.

Konto walutowe

W odróżnieniu od złotówkowych rachunków bankowych konta walutowe gwarantują korzystne warunki płatności zagranicznych, ponieważ umożliwiają uniknięcie kosztownego przewalutowania. Z reguły obsługują wiele walut i pozwalają na dokonywanie transakcji w ramach konkurencyjnego kursu oraz bez dodatkowych opłat. Konta walutowe są dostępne jako osobne rachunki lub jako dodatek do podstawowego konta osobistego. To oznacza, że w wielu przypadkach najpierw w danym banku trzeba założyć rachunek złotówkowy, aby następnie móc korzystać z konta walutowego.

W celu sprawdzenia aktualnych ofert kont osobistych polecamy porównywarkę dostępną pod adresem https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/. Warto je sprawdzić, jeśli konto walutowe wymaga otwarcia standardowego rachunku, ponieważ nawet najlepsze konto walutowe jest nieopłacalne, gdy podstawowy rachunek złotówkowy dużo kosztuje.

Poszukując najlepszej oferty, zwracaj uwagę przede wszystkim na opłaty. Sprawdź, ile kosztuje:

  • wydanie karty przydzielanej do rachunku,
  • dokonanie transakcji zagranicznej kartą,
  • przewalutowanie, jeżeli płatność odbywa się w walucie innej niż obsługiwana na danym koncie,
  • wypłata środków z bankomatu.

Niektóre banki oferują całkowicie darmowe konta walutowe i właśnie je warto wybierać – oczywiście o ile obsługują interesujące Cię waluty. Jeśli warunkiem jest dobranie dodatkowo złotówkowej karty kredytowej, sprawdź jej opłacalność pod adresem https://finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe/.

Revolut

Osobnym rozwiązaniem, które warto omówić, jest Revolut. To wirtualny bank skupiający się na obsłudze transakcji w różnych walutach. Ich bardzo duża liczba i brak jakichkolwiek opłat poza niewielką prowizją za wypłatę z bankomatu i niewielki koszt wydania karty powoduje, że Revolut swego czasu stał się prawdziwą nomem omen rewolucją dla osób, które często podróżują i płacą czy zarabiają w różnych walutach.

Zaletą Revoluta są niskie koszty, na które rzadko można liczyć w tradycyjnych bankach, a także duża liczba obsługiwanych walut oraz dostępność wielu dodatkowych funkcji i narzędzi, np. do prowadzenia finansów osobistych. Poza tym założenie konta w usłudze Revolut nie wymaga otwarcia rachunku złotówkowego, co stanowi przewagę nad kontem walutowym w standardowym banku.

Tekst zewnętrzny

Następny artykuł