wyjazd znaczenie gestówFot. Pixabay.com/pasja1000/zdjęcie poglądowe

Zwykły gest w Polsce, stosuje go każdy. Za granicą możesz dostać w zęby, gdy go pokażesz

Wyjazd za granicę wiąże się z obcowaniem z inną kulturą, która może być skrajnie odmienna. Zwykły gest, który w Polsce pokazujemy co chwilę, w niektórych krajach może sprowadzić na Ciebie nieszczęście.

Wyjazd do obcego kraju zawsze powinien wiązać się z poznawaniem lokalnej kultury i zaznajamianiem z obyczajami i zwyczajami miejscowych. Często jednym gestem, który w Polsce jest wyjątkowo popularny, można komuś sprawić przykrość, a nawet nabawić się poważnych kłopotów.

Gorszej rzeczy w samolocie już nie można zrobić. Trzeba nie mieć wstydu [FILM]Gorszej rzeczy w samolocie już nie można zrobić. Trzeba nie mieć wstydu [FILM]Czytaj dalej

Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, co pokazujemy swoimi palcami. Gestykulujemy odruchowo podczas podróży dokładnie tak, jak robimy to w domu. Często w ten sposób można pokazać coś bardzo nieprzyzwoitego i obraźliwego, za co czasem dostać można nawet w zęby.

Wyjazd może się źle skończyć, jeśli nie przemyślimy swoich gestów

W Polsce powszechnie uważa się kciuk wyciągnięty do góry za pozytywny akcent. Pokazujemy w ten sposób, że wszystko u nas w porządku, nie mamy żadnych problemów i ogólnie wszystko jest "OK". Używamy tego symbolu na każdym kroku w zasadzie w ogóle się nad tym nie zastanawiając. Nie wszędzie jednak może być on postrzegany pozytywnie.

Za pokazywanie kciuka w górę w zęby szczególnie łatwo dostać w krajach Bliskiego Wschodu, Afryce Zachodniej oraz w Australii. Jest on tam równoznaczny z pokazaniem komuś środkowego palca, od czego już o krok do kłótni i nieprzyjemnej sytuacji.

Nie tylko kciuk w górę

Tak kontrowersyjnych i ryzykownych znaków jest niestety więcej i lepiej jest się ich wystrzegać. Do bójki bardzo szybko doprowadzić może również słynny znak Wiktorii, zwycięstwa, czyli dwa palce wyciągnięte do góry.

W tym przypadku pilnować trzeba, aby wierzch dłoni skierowany był w naszą stronę, a wnętrze i palce do odbiorcy. Jeśli się pomylimy, pokażemy znak uznawany za obraźliwy w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Australii oraz Irlandii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 8-letnia dziewczynka zmarła… ze starości. Powód jest wyjątkowo rzadki
  2. Lekarze stwierdzili, że jest tylko smutna. 15-latka powoli umierała na raka
  3. Tragedia tuż przy polskiej granicy. Padły strzały, trzy osoby nie żyją, dziecko ranne
  4. Dwie wioski doszczętnie zniszczone, co najmniej 30 osób nie żyje. Dramatyczne wiadomości ze świata
  5. Okropne zachowanie kierowcy turystycznego autobusu. Oni pędzili ratować ludzkie życie [FILM]
  6. Straszne doniesienia napływają do mediów. Są ofiary śmiertelne, wśród rannych dzieci

Źródło: Onet

Następny artykuł