wydarzenia słońceFot. Unplash.com/Bosco Shots

Eksplozja słońca, jakiej w historii jeszcze nie było. Naukowcy mówili o niej od lat

Wydarzenia, które rozegrały się na Słońcu, są niepowtarzalne i nigdy nie miały miejsca w historii. Naukowcy debatowali o tej chwili już od około 15 lat, jednak do tej pory była to jedynie teoria. Eksplozja magnetyczna to zupełnie nowy typ zdarzenia.

Wydarzenia zaobserwowane na Słońcu są całkowicie bezprecedensowe, a więc wyjątkowe w historii całego świata. Amerykańska agencja kosmiczna dokonała zadziwiającego odkrycia za pomocą Obserwatorium Dynamiki Słońca. Dyskusja o nim - choć teoretyczna - rozpoczęła się już około 15 lat temu.

Elsa i Fabien z pełną mocą uderzyły w Hiszpanię i Portugalię. 8 osób nie żyje, trwa chaosElsa i Fabien z pełną mocą uderzyły w Hiszpanię i Portugalię. 8 osób nie żyje, trwa chaosCzytaj dalej

Unikatowa, magnetyczna eksplozja, zaobserwowana została przez obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA. Jak podają eksperci, duża pętla materiały powstała w górnych partiach słonecznej atmosfery.

Bezprecedensowe wydarzenia na Słońcu

Erupcja na powierzchni słońca uruchomiła dużą pętlę materiału. Zanim opadła na powierzchnię Słońca, trafiła na pole magnetyczne - właśnie to doprowadziło do kolejnej eksplozji. Tak szybkie zmiany, które zaszły w układzie linii pola magnetycznego, znane są jako pojęcie rekoneksji magnetycznej.

Zjawisko to samo w sobie było już znane, jednak nigdy nie powstawało w wyniku pobliskiej erupcji. Wcześniej było całkowicie "spontaniczne". Zaobserwowane, wyjątkowe wydarzenie, określone zostało mianem "wymuszonej rekoneksji". Była to sytuacja niepowtarzalna i bezprecedensowa, może jednak stanowić przełom w nauce.

Naukowcy debatowali nad tym od lat

Niewiarygodne wiadomości o tym zjawisku opublikowane zostały przez naukowców w czasopiście naukowym "The Astrophysical Journal". Jak można przeczytać, jest ono potwierdzeniem teorii, o których naukowcy debatowali od dawna, jednak nie mieli na to fizycznego potwierdzenia.

Może to stanowić przełom w badaniu zjawisk zachodzących w atmosferze naszego Słońca. Zdaniem ekspertów płynąć może również na przewidywanie kosmicznej pogody czy być kamieniem milowym w eksperymentach plazmowych wykonywanych w warunkach laboratoryjnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Katastrofy, wypadki i ofiary śmiertelne. Najbardziej niebezpieczne linie lotnicze na świecie
  2. Uważano, że to zwierzę wyginęło blisko 40 lat temu. Teraz okazuje się, że jednak żyje
  3. Pilna ewakuacja jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie. Interwencja służb, dwie osoby zatrzymane, nowe informacje w sprawie
  4. Bezwzględne tornado nad Europą. "Czegoś takiego w życiu nie widziałem!"
  5. Życie w ciszy i spokoju na farmie w Nowej Zelandii? Pewien milioner ma niezwykłą propozycję
  6. 5-milionowa pasażerka polskiego Lotniska! W porcie czekała na nią ogromna niespodzianka

Źródło: TVN24

Następny artykuł