Wydarzenia z Portugaliipixabay/ biblioteka publiczna

Trwa akcja. Na ziemię spadł meteoryt. W popularnym w Europie regionie tysiące osób wstrzymało oddech

Wydarzenia, do których doszło w poniedziałek w Portugalii, robią wrażenie. Spadł meteoryt i rozpoczęły się jego poszukiwania. Wydarzyło się to w ciekawym miejscu turystycznym, które teraz może zyskać większą popularność.

Wydarzenia z poniedziałku zaskoczyły nie tylko Portugalczyków, ale cały świat. Na terenie kraju położonego na Półwyspie Iberyjskim spadł meteoryt. Nagrały to liczne kamery. Pasjonaci rozpoczęli już jego poszukiwanie. Co to zdarzenie oznacza dla regionu?

Wiemy, kiedy zapadnie decyzja, wiceminister zabrał głos. Ważą się losy zimowego sezonu urlopowegoWiemy, kiedy zapadnie decyzja, wiceminister zabrał głos. Ważą się losy zimowego sezonu urlopowegoCzytaj dalej

Wydarzenia w Portugalii. Spadł meteoryt

Portugalska telewizja publiczna RTP poinformowała, że "świetlistą kulę" można było zobaczyć na niebie w okolicach miasta Evora. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak meteoryt rozdrabnia się na małe części tuż przed momentem uderzenia w ziemię.

Już następnego dnia wielu profesjonalistów oraz fanów geologii rozmawiało na forach internetowych na temat ustalenia dokładnego miejsca, w którym można znaleźć pozostałości po meteorycie. Planowane jest poszukiwanie.

Lokalne media informują, że pędzący z prędkością 227 tysięcy kilometrów na godzinę obiekt widziany był w różnych częściach Półwyspu Iberyjskiego. Potwierdzono już widoczność w odległej północnej Portugalii oraz na południu i południowym wschodzie Hiszpanii.

Jose Maria Madiedo, hiszpański astrofizyk pracujący dla Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC), podaje, że wejście w atmosferę meteorytu zostało zaobserwowane także przez kilku obserwatoriów astronomicznych, między innymi w Toledo, Sewilli i Almerii.

- Widoczny na nagraniach z kamer błysk kuli oznacza, że meteoryt eksplodował przed zetknięciem się z gruntem - powiedział mężczyzna. Madiedo był pierwszą osobą, która jako możliwą lokalizację znalezienia odłamów meteorytu wskazał Evorę.

Nagranie wydarzenia sprawiło, że tysiące osób wstrzymało oddech oglądając zjawisko z Półwyspu Iberyjskiego.

Agnieszka Włodarczyk kupiła bilet w jedną stronę. Wszystko wyjawiła, nie wie, kiedy wróci, jest na egzotycznej wyspieAgnieszka Włodarczyk kupiła bilet w jedną stronę. Wszystko wyjawiła, nie wie, kiedy wróci, jest na egzotycznej wyspieCzytaj dalej

Zjawisko zwróci uwagę turystów

W związku ze spadkiem meteorytu miasto Evora z pewnością będzie cieszyło się większym zainteresowaniem turystycznym. Tego typu zjawiska zawsze przyciągają osoby, które pasjonują się tą dziedziną nauki.

Meteoryty co jakiś czas spadają na ziemię. W przeszłości stało się to nawet w Polsce, czemu dowodzić ma wydobyty w 2017 fragment meteorytu Morasko. Obiekt ważył aż 271 kilogramów. Wcześniej zauważano już podobne zjawiska.

Evora - co warto zobaczyć?

Evora to miasto położone w Portugalii. Uznawane jest za historyczną stolicę regionu Alentejo. Turyści znajdą tam kilka ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest historyczne centrum miasta, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Dzisiaj grzeje: 1. Zrobił zdjęcie w Tatrach, niewiarygodne co uwiecznił. Widok, o którym wielu może tylko pomarzyć
2. Kultowy i uwielbiany produkt może niebawem zniknąć z półek. 70 lat działalności pogrążone przez lockdown
3. Rodzice Martyny Wojciechowskiej podjęli niewiarygodną decyzję, gdy była dzieckiem. Wielu osobom trudno będzie uwierzyć

Można tam zobaczyć między innymi Templo Romano, czyli świątynię z czasów rzymskich. Inne zabytki, które zainteresują turystów, to pustelnia São Bras, romańska katedra Se, Kościół Matki Bożej Łaskawej czy Kościół św. Franciszka.

Jak podczas zwiedzania nosicie torbę lub plecak? Test wyjawi, jakim typem turystów jesteścieJak podczas zwiedzania nosicie torbę lub plecak? Test wyjawi, jakim typem turystów jesteścieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierogi na święta mrozić surowe czy ugotowane? Zdradzamy najlepszy sposób mistrzów kuchni
  2. Rząd kupił dla ARiMR 100 luksusowych aut. Trudno uwierzyć, ile kosztowały
  3. Zenek Martyniuk pokazał swoją posiadłość. Mieszka jak prawdziwy gwiazdor w regionie, który przyciąga setki wczasowiczów przez cały rok
  4. Nagranie z Tatr jest hitem sieci. Poszli w góry, nagle ściągnęli spodnie i weszli na lód
  5. Potwierdzili, będzie zakaz. Dotknie też turystów z Polski, za granicą koniec z kontrowersyjną atrakcją
  6. Moskwa: Pożar szpitala covidowego. Chmura dymu nad budynkiem. Wyciekło nagranie
  7. Różal zarzuca Świerzyńskiemu, że porzucił chorego konia. "Złotówki na jego leczenie nie przeznaczył"

Źródło: RMF24, Wikipedia

Następny artykuł