Wydarzenia z soboty ciosem dla Krakowa.Fot. Pixabay MartisFuksu

Nie żyje legenda Krakowa. Przyjaźnił się z Janem Pawłem II. Olbrzymia strata

Wydarzenia z południa Polski są wyjątkowym ciosem zarówno dla Krakowa, jak i wschodnich regionów byłej RP. W sobotę, 5 września odszedł jeden z najbliższych przyjaciół Jana Pawła II - honorowy mieszkaniec stolicy Małopolski.

Wydarzenia z soboty zabrały kardynała Mariana Jaworskiego, byłego metropolitę lwowskiego i pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Sprawował posługę kapłańską przez 7 dekad. Odszedł w wieku 94 lat.

TVN przekazało pilny apel z Sopotu. Sytuacja wymyka się spod kontroli. Nie jest dobrzeTVN przekazało pilny apel z Sopotu. Sytuacja wymyka się spod kontroli. Nie jest dobrzeCzytaj dalej

Wydarzenia z soboty ciosem dla Małopolski. Nie żyje przyjaciel Jana Pawła II

Po wyjątkowych chwilach z końca sierpnia, teraz Kraków przeżywa stratę honorowego mieszkańca stolicy Małopolski. Jak informują dziennikarze RMF24, wydarzenia z soboty były wyraźnym ciosem dla całej diecezji krakowskiej oraz kościoła kzymskokatolickiego na Ukrainie. Kardynał Marian Jaworski przyszedł na świat 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie. Tam też w 1950 roku przyjął święcenia kapłańskie za pośrednictwem arcybiskupa Eugeniusza Baziaka. Nauki pobierał w Polsce.

Kardynał Jaworski studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Wydarzenia z soboty były również wielką stratą dla środowiska akademickiego - duchowny przejął obowiązki profesora seminariów duchownych w Krakowie, był sekretarzem Rady Naukowej Episkopatu Polski oraz dziekanem Wydziału Teologicznego w Krakowie (od 1981 roku również rektorem).

Nie żyje kardynał Jaworski. Wydarzenia stratą południa

Co ważne, dopiero wydarzenia po objęciu stanowiska rektora Papieskiej Akademii Teologicznej (po przekształceniu Wydziału Teologicznego) wyraźnie pokierowały losami kardynała Jaworskiego. W 1984 roku z rąk bliskiego przyjaciela - Jana Pawła II - duchowny przejął stanowisko biskupa oraz administratora polskiej części Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat u Martyniuków. Czarny scenariusz, którego nikt się nie spodziewał
2. Przeszłość Dagmary Kaźmierskiej z "Królowych życia" daje do myślenia. Mroczne sekrety

Ponadto, wydarzenia z 1984 roku nie zakończyły związków Jaworskiego z terenami Lwowa. Dokładnie 7 lat później został metropolitą, a w 1992 roku - przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. Co więcej, przez 2 lata (1996-98) był administratorem apostolskim Diecezji Łuckiej. W 2006 roku przyznano mu tytuł honorowego mieszkańca Krakowa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podczas wybuchu z domów zniknęły zwierzęta. Nagranie z monitoringu wprawia w osłupienie
  2. Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologii
  3. Rząd podjął decyzję. Olbrzymie zmiany dla Polaków. Wszystko się zmieni
  4. Porażające sceny w "Kuchennych rewolucjach". Magda Gessler odwiedziła Kraków, nie miała litości
  5. Porażający wypadek na autostradzie. Ratował się, kto mógł. Nic z nich nie zostało
  6. Zmartwiona suczka podbiegła do obcych ludzi. Błagała o pomoc, chodziło o jej dzieci

Źródło: RMF24

Następny artykuł