wycieczki porady OUKiKFot. Unslpash.com/Tommaso Pecchioli

UOKiK zwraca się do turystów. Wielu podróżnych będzie wściekłych, chodzi o odszkodowania za wycieczki

Wycieczki do miejsc, które stanowią potencjalne zagrożenie, nie muszą zostać zrealizowane. Koronawirus szaleje, a UOKiK zwraca się do turystów w sprawie odszkodowań za wakacje.

Wycieczki organizowane przez biura turystyczne bardzo często wykupywane są ze sporym wyprzedzeniem. Turyści decydują się na ten krok, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy, wiąże się to jednak z ryzykiem. Do czasu wyjazdu wiele rzeczy może się zmienić, a miejsce, które miało być turystycznym rajem, stać się może niebezpieczne. Tak dzieje się obecnie w związku z szalejącym koronawirusem. Wielu podróżników anuluje swoje rezerwacje, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił wyjaśnić, jakie prawa przysługują urlopowiczom w tej sytuacji.

Koronawirus w kolejnym kraju graniczącym z Polską. Reuter: pierwszy przypadek zakażeniaKoronawirus w kolejnym kraju graniczącym z Polską. Reuter: pierwszy przypadek zakażeniaCzytaj dalej

Jak odzyskać pieniądze po anulowaniu wycieczki?

Wiele krajów stało się potencjalnie niebezpiecznych dla turystów ze względu na liczne zachorowania na koronawirusa. Sytuacja jest poważna, urlopowicze masowo anulują swoje wakacje, UOKiK śpieszy więc z wyjaśnieniami dotyczącymi rezygnacji z wczasów oraz zwrotu kosztów czy odszkodowań.

- W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić, czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy, czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego - tłumaczy w komunikacie prezes instytucji, Tomasz Chróstny.

Dzisiaj grzeje: 1. Wybuch największego wulkanu na naszym kontynencie. Wprowadzono pomarańczowy alarm
2. Możesz dostać od 7 tys. do 53 tys. zł dotacji na remont. Wciąż czekają na wnioski

Możemy zatem liczyć na zwrot kosztów podróży, jednak nie możemy żądać dodatkowego zadośćuczynienia czy odszkodowania z tytułu szalejącej choroby. Wielu podróżnych może być wściekłych zrujnowanymi planami wakacyjnymi, jednak na dodatkowe pieniądze nie mają co liczyć. Jeśli umowy z biurami podróży wywołują wątpliwości, skorzystać można z "darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda hitowych seriali z TVP, TVN i Polsatu nie żyje. Jej śmierć długo pozostawała tajemnicą
  2. Oślizgła biała skrętka na żółtku znaczy więcej niż sądzisz. Nie jedz pod żadnym pozorem jajek, na których jej nie ma
  3. Gdzie kręcono "Ranczo"? Jest w zupełnie innym miejscu niż wielu myśli, turyści je uwielbiają
  4. Dziwniejszej rzeczy samolotem w historii nie przewoził nikt. Celnicy przecierali oczy ze zdumienia
  5. 2 mln zł kary dla Ryanair. Turyści pozostawieni 200 kilometrów od lotniska
  6. Życiowa szansa Adama Kownackiego. Polski bokser o krok od hitowej walki

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł