wulkan TaalROUELLE UMALI/Xinhua News/East News

Doszło do gwałtownej erupcji wulkanu, wielka ewakuacja. "Zaczęła wypływać lawa"

Wulkan, przez który zaledwie wczoraj podjęto decyzję o ewakuacji 8 tys. ludzi, znów daje o sobie znać. Doszło do gwałtownej erupcji, zaczęła wypływać już lawa.

Wulkan położony na wyspie Luzon na Filipinach już od wczoraj niepokoi mieszkańców. Gdy nagle się obudził i wypuścił w powietrze pióropusz popiołu, władze zadecydowały o pierwszych ewakuacjach. 8 tysięcy ludzi wezwano do opuszczenia domów znajdujących się w najbliższym otoczeniu niebezpiecznego obiektu, a teraz sytuacja wygląda jeszcze poważniej.

Pilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokojąPilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokojąCzytaj dalej

Jak przekazują media, w nocy z niedzieli na poniedziałek odnotowano tam przynajmniej 75 wstrząsów sejsmicznych. Eksperci uznali, iż są związane bezpośrednio z działalnością wulkanu. Jak przekazał filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii, "w poniedziałek zaczęła wypływać też lawa".

Wulkan Taal jest coraz groźniejszy

Władze podjęły decyzję o zwiększeniu liczby ludzi wezwanych do ewakuacji aż do 45 tysięcy. Do wielkiej ewakucji wezwano zarówno mieszkańców, jak i turystów. Zadecydowano również o zamknięciu międzynarodowego lotniska, które znajduje się w Manili, ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo dla samolotów.

Jeszcze wczoraj władze wystosowały również dla mieszkańców ostrzeżenia przed "możliwym wulkanicznym tsunami". Nawoływano do obserwowania zmian na wodzie jeziora otaczającego wyspę, na której znajduje się wulkan.

Władze obawiają się potężnego wybuchu

Jak wynika z przekazów medialnych, władze oraz eksperci mogą obawiać się, że obecna erupcja wypływającej lawy może być dopiero początkiem tragicznych zdarzeń na tym terenie. Polsat News informuje, że w takim przypadku zagrożonych może być nawet kolejne 200 tysięcy ludzi.

Przypomnijmy, że Taal to najmniejszy, aktywny wulkan na całym świecie. Ma jedynie 311 metrów, jednak za każdym razem podczas wybuchu doprowadza do prawdziwej tragedii. Od 1572 roku miały miejsce już 33 jego erupcje, a po raz ostatni podobna sytuacja miała miejsce w 1977 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie uwierzycie, kim jest żona Jurka Owsiaka. Jego przeciwnicy dostaną zawału
  2. Robert Lewandowski prosi swoich fanów o pomoc. Mały Patryk walczy ze śmiertelną chorobą
  3. Nie żyje władca, który rządził krajem przez 50 lat. Obalił własnego ojca, błyskawicznie wyznaczono następcę
  4. 8 tysięcy ludzi ewakuowanych, wprowadzono 3. poziom alarmowy. Nagłe przebudzenie wulkanu
  5. Wielu Polaków nawet nie wie o jej istnieniu. Magiczna Kraina znajduje się w naszym kraju
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Źródło: Interia

Następny artykuł