województwo świętokrzyskie się ogrodziFot. Pixabay.com/Free-Photos/zdjęcie poglądowe

Odgrodzą jedno województwo płotem? Mówią o groźnej chorobie

Województwo świętokrzyskie bardzo chce się odgrodzić płotem od swoich sąsiadów. Wszystko przez zaraźliwą chorobę, która grasuje na południowym wschodzie kraju. Problem jest poważny, ale pomysł wywołuje kontrowersje.

Województwo świętokrzyskie na poważnie rozważa wybudowanie bariery odgradzającej je od województw lubelskiego i podkarpackiego. Zaskakujący pomysł pojawił się w odpowiedzi na szerzącą się zarazę w wymienionym regionie. Lekarze weterynarii próbują zaradzić rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń, którego ogniska pojawiają się w kolejnych miejscach.

Autobus uderzył w most, dzieci w środku. Dramatyczne wiadomości z zagranicyAutobus uderzył w most, dzieci w środku. Dramatyczne wiadomości z zagranicyCzytaj dalej

Województwo może zostać ogrodzone płotem

- Płot na granicy województw jako element walki z ASF. Po konsultacjach między GLW i Wojewódzkim Sztabem Kryzysowym w Świętokrzyskim padła propozycja zbudowania płotu z siatki o długości ponad 100 km – poinformował Główny Inspektor Weterynarii na Twitterze.

Najwięcej ognisk ASF znajduje się w województwie lubelskim, w środę była to ponad połowa wszystkich ognisk w Polsce. Chorują nie tylko zwierzęta hodowlane, które łatwo kontrolować, ale tez dziki. Zwierzęta żyjące w lesie mogą z łatwością przenosić choroby, czego obawiają się hodowcy. Lekarze weterynarii ostrzegają i próbują znaleźć najlepsze rozwiązanie problemu.

Główny lekarz weterynarii popiera te działania

- Planowane działania są zgodne z rekomendacją głównego lekarza weterynarii. Ogrodzenie będzie mieć ok. 70 km długości. Ma zahaczać o trzy województwa: podkarpackie, lubelskie i mazowieckie. Na razie nie są znane szczegóły techniczne, trwają w tej sprawie rozmowy – przekazała "Dziennikowi Wschodniemu" Ewa Łukomska, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego.

Dzisiaj grzeje: 1. Daniel nie żyje. Dramatyczna wiadomość obiegła Polskę
2. Przepyszny, niepowtarzalny rosół bez włoszczyzny. Zamiast niej dodać należy składniki, które każdy ma w domu

Lokalne władze są zainteresowane takim rozwiązaniem i widzą w nim szansę na ochronę zwierząt. Zupełnie innego zdania są władze wojewódzkie i sanitarne na Lubelszczyźnie. Uważają, że takie zabiegi nie są na razie konieczne, a odcinanie poszczególnych ognisk na terenie województwa nie mają już sensu. Choroba opanowała cały obszar. Niewiele lepiej jest na Podkarpaciu, gdzie ostatnio słyszano mroczne dżwięki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagrano rzadkie zwierzę o niespotykanym wyglądzie. Większość ludzi nigdy wcześniej go nie widziała
  2. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  3. TVP donosi. Doszło do poważnego wypadku z udziałem polskich służb
  4. Polsat potwierdza. Rząd podjął decyzję. Jesienią Polaków czeka prawdziwa rewolucja
  5. Największa gwiazda Opola trafiła do sądu. Fani nie mogą uwierzyć. O co chodzi?
  6. Gigantyczny dog niemiecki zbliżył się do przerażonego szczeniaczka. Właścicielka nie reagowała

Źródło: O2

Następny artykuł