Włochy bazylikaFot. Pixabay.com/Gellinger/zdjęcie poglądowe

Słynna, włoska bazylika zostanie zamknięta w gablocie? Jest już projekt

Włochy debatują nad zamknięciem słynnej bazyliki w swoistej, szklanej gablocie. Panele wokół budynku nie mają być jednak ustawione bez powodu. Wszystko po to, by chronić zabytek.

Włochy mają wiele zabytków oraz atrakcji, które przyjeżdżają podziwiać turyści z całego świata. Jest to prawdziwa perła Europy, która zachwyca swoją architekturą oraz historią. W niemalże każdym z miast spędzić można na zwiedzaniu wiele dni, jedno jednak jest szczególnie zagrożone.

Już nie pożary i powodzie. Naukowcy ostrzegają Australię przed nowym, śmiertelnie niebezpiecznym problememJuż nie pożary i powodzie. Naukowcy ostrzegają Australię przed nowym, śmiertelnie niebezpiecznym problememCzytaj dalej

Po wielkiej powodzi, do której doszło w listopadzie 2019 roku, Wenecja zamierza wprowadzić specjalne środki ostrożności. Straty były bardzo dotkliwe, a zarówno miasto, jak i mieszkańcy nie chcą dopuścić do tego, by sytuacja się powtórzyła. Słynną bazylikę św. Marka uchronić przed zalaniem ma otoczenie jej szklanymi panelami, które stworzyć mają specjalną gablotę.

Propozycja projektu ochrony bazyliki

Rekordowa, listopadowa powódź sprawiła, że poziom wody sięgał nawet 187 centymetrów, co doprowadziło do zalania wielu zabytków oraz atrakcji turystycznych. Straty były ogromne, wszyscy więc chcą uniknąć w tym roku kolejnej takiej sytuacji. Aby się przed nią bronić, wokół bazyliki miałyby stanąć szklane płyty, ktorych wysokość równa by była 1,2 metra.

Zdaniem twórców projektu ma to obronić budynek przed zjawiskiem tzw. acqua alta, które było odpowiedzialne za ostatni dramat. Projekt ten obecnie jest w fazie analiz i dyskutuje nad nim włoskie ministerstwo kultury.

Włochy nie chcą kolejnych strat

W mediach pojawiło się określenie "bazyliki w gablocie", która miałby być odporna na zalanie. Miałby to być kolejny element planu zabezpieczeń Wenecji - uzupełnienie antypowodziowego systemu Mose.

- Jeśli Mose zagwarantuje skuteczną ochronę, szyby mogą zostać łatwo usunięte - wyjaśniał Pierpaolo Campostrini, zarządca dóbr bazyliki.

Koszt całej inwestycji wynosić miałby około 3,5 mln euro. Jeśli rząd przyjmie ten projekt, gablota ma być gotowa już w listopadzie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Matka wyskoczyła z okna. Wcześniej zrobiła córce niewybaczalną rzecz
  3. Prosiła lekarzy o wykonanie badań profilaktycznych, ale się nie zgodzili. Teraz zostały jej 3 lata życia
  4. Niewiarygodne znalezisko po pożarach w Australii. Przez lata mieszkańcy nie mieli pojęcia
  5. Jedna z najpiękniejszych atrakcji Chorwacji wkrótce zostanie zamknięta. Turyści już nie wejdą do wody
  6. Masz 1 euro? Kolejne przepiękne miasteczko sprzedaje domy za bezcen
  7. Wirus 2019-nCoV coraz bliżej Polski. Nie ma na niego lekarstwa, liczba zgonów i zarażonych szybko rośnie

Źródło: Onet

Następny artykuł