włochyFot. wikimedia.commons/Zyance

Cisza, spokój i sielanka. Do Muggie powinien się wybrać każdy, kto chce odpocząć od wielkiego świata

Włochy mają swój niepowtarzalny klimat, z wąskimi uliczkami i dobrą kawą. Jest jednak miejsce w którym łączą się kultury Włoch i Bałkanów. Tą magiczną miejscowością jest Muggia, położona tuż przy granicy ze Słowenią i w pobliżu Chorwacji

Włochy w prowincji Triesteńskiej różnią się od reszty kraju, dzięki pływom kultury bałkańskiej. Obok kolorowych kamienic wciśniętych pomiędzy wąskie uliczki pachnące kawą, znajduje się głęboko wcięty port, uderzająco podobny do tych w Chorwacji. W sezonie turystycznym nie jest tu tłoczno, a po sezonie spotkać można jedynie mieszkańców.

Z ostatniej chwili: koniec kultowego miejsca w Bieszczadach. Turyści je kochali, wielka strataZ ostatniej chwili: koniec kultowego miejsca w Bieszczadach. Turyści je kochali, wielka strataCzytaj dalej

W mieście nie ma jeszcze rozbudowanej bazy turystycznej, ale bez problemu znajdziemy nocleg. Kilka restauracji i mniejszych knajpek bez problemu można dostrzec przy dwóch placach, które są ze sobą połączone. Nie trzeba daleko chodzić, by spróbowac najlepszych przysmaków, jakie oferuje Muggia. Ceny są bardzo przystępne, dostosowane do kieszeni mieszkańców, a nie turystów, co jest dużą zaletą w trakcie podróży do Włoch.

Włochy w nowym wydaniu

W centralnej części miasta znajduje się katedra, której front wykonano z białego kamienia będącego popularnym budulcem nad Adriatykiem. Jej wnętrza są surowe, ściany zostały pomalowane na biało, proste drewniane ławy wypełniają nawę. Duży kontrast stanowią pomalowane najczęściej na żółto lub pomarańczowo kamienice. Słońce odbija się od ścian budynków, wypełniając ulice ciepłymi kolorami. Choć centrum jest małe, ma swój niepowtarzalny urok, który sprawia, że chce się tam wracać.

W głąb miasta wcięta jest stara marina, otoczona z czterech stron przez kamienice i tylko wąski przesmyk pozwala na wpłynięcie do niej łodzią. Nie jest jednak połączona bezpośrednio z morzem, a z zatoką dla kutrów rybackich i większych jednostek. Niewielki ruch wody sprawia, że jej tafla jest gładka i odbijają się z niej budynki i łódki stłoczone wokoło. Piękny widok wprost wymusza na nas wyciągnięcie aparatu, by uwiecznić go na fotografii. W zatoce można podziwiać wiele żaglówek i zaobserwować rybaków przygotowujących się do wypłynięcia w morze. Z końca Molo Krzysztofa Kolumba widać położony niedaleko Triest wraz z portem.

Oprócz pysznej i aromatycznej kawy oraz lodów produkowanych według oryginalnych receptur warto zjeść coś treściwszego. W starym magazynie soli morskiej, już od ponad 100 lat mieści się restauracja. Specjalizuje się w daniach z ryb i owoców morza, które zawsze są świeże i przyrządzone z najwyższą starannością. Codziennie przychodzą tam mieszkańcy Muggi, co świadczy o wyjątkowo dobrej kuchni.

włochy

Fot. wikimedia.commons/ho visto nina volare

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ten pies pierwszy raz słyszy płacz dziecka. Jego reakcja jest niesamowita
  2. Objawy mogące świadczyć o poważnej chorobie. Nie warto ich lekceważyć
  3. Nad Europę nadciąga huragan. Mieszkańcy muszą być gotowi, będzie bardzo niebezpiecznie
  4. Śnieżny Księżyc już wkrótce pojawi się na niebie. Nie przegap szansy, zdarza się bardzo rzadko
  5. Pracownica hostelu nie wytrzymała. Opowiedziała o najbardziej żenującej sytuacji, jaką przeżyła
  6. Najsmutniejsze wieści z Watykanu o Benedykcie XVI. 92-letni papież emeryt niestety jest na skraju, cały świat się modli

Źródło: Italia by Natalia

Następny artykuł