włochy koloseumFot. pixabay.com/ maiterozas

Są plany częściowej odbudowy Koloseum. Ma być miejscem dla kultury wysokiej

Włochy są jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Jednym z największych symboli kraju jest Koloseum, które wkrótce ma zmienić swoje zastosowanie. W ciągu kilku lat będą mogły odbywać się tam wydarzenia kulturalne.

Włochy poinformowały o ambitnych planach częściowej odbudowy Koloseum. Miałoby się ono stać miejscem, w którym organizowane byłyby wydarzenia kulturalne. Już od pewnego czasu historyczne mury są zabezpieczane oraz przygotowana jest scena, która uchroni wielowiekowe podłoże.

Włochy. Koloseum zostanie częściowo odbudowane

Koloseum od kilku miesięcy pozostaje zamknięte, jednak włoscy urzędnicy już snują plany jego ponownego otwarcia, gdy ponownie powita turystów. Jedną z propozycji jest organizowanie w jego murach koncertów i spektakli.

Według mediów, po renowacji będzie mogło pojawiać się tam więcej turystów niż do tej pory. Jak podaje Wirtualna Polska, na przygotowanie zabytku do przyjęcia takiej widowni przeznaczono 18,5 mln euro, czyli ok. 84 mln zł.

BBC poinformowało natomiast, że włoski rząd czeka jeszcze na ostateczne propozycje inżynierów w sprawie budowy m.in. wysuwanej podłogi w miejscu, gdzie dawniej walczyli gladiatorzy. Propozycje można składać jeszcze do 1 lutego. Projekt docelowo ma być gotowy w 2023 r.

Wszystko potwierdzone. Rząd przedłuży zakaz lotów do Wielkiej BrytaniiWszystko potwierdzone. Rząd przedłuży zakaz lotów do Wielkiej BrytaniiCzytaj dalej

- Będzie to poważna interwencja technologiczna, która da odwiedzającym możliwość nie tylko zobaczenia podziemnych pomieszczeń, ale także docenienia piękna Koloseum stojąc na środku areny- powiedział minister kultury Włoch, Dario Franceschini, w rozmowie z lokalnymi mediami.

Koloseum w czasach swojej świetności było największym amfiteatrem Cesarstwa Rzymskiego. Wraz z upadkiem Imperium zaczęło jednak popadać w ruinę. W 445 zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi.

Odbywały się tam m.in. walki gladiatorów, naumachie czy polowania na dzikie zwierzęta. Wówczas budowla pomieścić mogła na swojej widowni od 45 do 50 tysięcy widzów. Budowla jest teraz jednak jedną z największych atrakcji turystycznych Włoch i ich niekwestionowanym symbolem.

Włochy Koloseum

Koloseum, fot. Pixabay/ spalla67

Obecnie Koloseum nie ma podłogi, a zwiedzający mogą zobaczyć podziemny labirynt tuneli oraz system kół pasowych i drzwi-pułapek. Niegdyś korzystali z nich rzymscy gladiatorzy oraz wypuszczane były stamtąd dzikie zwierzęta. Kompleks jest narażony również na działanie deszczu, ponieważ nie jest niczym osłonięty.

Rozwiązaniem problemów miałaby być wysuwana podłoga Koloseum, która zamykałaby się podczas niesprzyjającej pogody i tworzyła przestrzeń na koncerty i inne występy na żywo, gdy znów będzie można je organizować.

- Gladiatorzy nie wrócą - powiedziała dyrektor Koloseum Alfonsina Russo i dodała - arena będzie wykorzystywana do kultury wysokiej, czyli koncertów lub teatru.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Włochy Koloseum

Koloseum, fot. Pixabay/ Ichigo121212

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: WP

Następny artykuł