Władysławowo turystyczniefot. pixabay.com/ tommil

Byliście we Władysławowie? Polacy lubią odwiedzać nadmorskie miasto

Władysławowo jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich w Polsce. Niewielu wie, skąd wzięła się jego nazwa, chociaż wyraźnie nawiązuje do imienia. Okazuje się, że cała okolica rozwijała się już kilkaset lat temu.

Władysławowo powstało z połączenia kilku wsi, które istniały już w XII i XIV w. Początkowo nad morzem znajdowała się Wielka Wieś, Cetniewo i Poczernino, które były osadami rybackimi. Duże zmiany zaszły w 1638 r., gdy sejm elekcyjny zadecydował o umocnieniu militarnym Pucka poprzez wybudowanie portu floty wojennej w niedalekiej odległości. Król Władysław IV zlecił wybudowanie nad morzem dwóch fortów: Władysławów i Kazimierzów. Następnie w pobliżu fortu powstał port notowany w latach 1635 i 1636 jako Władysławowo.

Skutki są porażające. Huragan przeszedł nad Polską. Straszna noc dla części PolskiSkutki są porażające. Huragan przeszedł nad Polską. Straszna noc dla części PolskiCzytaj dalej

Władysławowo rozwinęło się znacząco w XX wieku

Kluczowym momentem dla rozwoju miejscowości była wizyta generała Józefa Hallera w 1920 r. Odbył wtedy rejs po Bałtyku, a jeden z jego oficerów postanowił kupić tam 20 ha ziemi i nadać nowej osadzie nazwę Hallerowo. 7 lat później powstała tam stacja kolei „Hallerowo”, która była wykorzystywana tylko przez 2 lata. Później otwarto stację „Wielka Wieś – Hallerowo”, którą obecnie znamy jako Władysławowo.

W 1938 r. oddano do użytku port rybacki, który został nazwany na cześć króla Władysława IV "Władysławowem". 14 lat później wsie zostały połączone w jedną jednostkę administracyjną, która zmieniała swój status. Władysławowo otrzymało prawa miejskie w 1963 r., a w kolejnych latach wchłaniało sąsiadujące z nim osady.

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie zapadła decyzja w sprawie drugiego lockdownu. Wielu łapie się zza głowy po wieściach za granicy
2. TVP Info znalazło sobie nowego "eksperta" po aktorze i gwiazdorze disco polo. Zrobi karierę?
3. Skandal u Ryanaira. Nie wpuścili 10-osobowej rodziny z Polski na pokład, powód bulwersuje

Zabytki Władysławowa pochodzą z początku XX wieku, jednak tym, co przyciąga turystów, są piękne plaże i Aleja Gwiazd Sportu. W dzielnicy Cetniewo znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, który dysponuje m.in. kortami tenisowymi, boiskami sportowymi, pływalnią, a także posiada wypożyczalnię sprzętu sportowego. Na dzieciach największe wrażenie robi Ocean Park, gdzie można zobaczyć odwzorowanie zwierząt morskich w skali 1:1. Byliście we Władysławowie?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maltańczyk wygrał nagrodę najsłodszego psa na świecie. Dawniej żył w fabryce psów, nikt go nie kochał
  2. Poznajesz? Niewiele osób zna zastosowanie zapomnianej kulki
  3. Polska gwiazda po cichu wzięła ślub. Wybrała obłędne miejsce, zdjęcia zapierają dech
  4. Znienacka zapytali turystów czemu chodzą bez maseczek w Zakopanem. Ich odpowiedź zwala z nóg
  5. Media przekazały najgorsze informacje, fani ze świata pogrążają się w żałobie. Nie żyje, jego pokazy były międzynarodowymi hitami
  6. Pies ze schroniska przytula się do każdej osoby. Próbuje znaleźć opiekuna, kto da mu szansę?

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł