Wielkanoc na świecieFot. unsplash.com/@seabas

Wielkouch króliczy, gołębica lub pisanki, ale tylko czerwone. Wielkanoc w różnych krajach potrafi zaskoczyć

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijaństwa, które przez lata ewoluowało. Pojawiły się nowe zwyczaje, które różnią się w zależności od kraju i regionu. Nie wszystkie dotyczą pisanek i zajączków.

Wielkanoc kojarzy się przede wszystkim z pysznymi potrawami, takimi jak faszerowane jajka, żurek oraz z cukrowym barankiem. Malowanie pisanek jest znane na całym świecie, chociaż sposobów na ozdabianie jajek jest mnóstwo. Wiele zależy od symboli i tradycji danej kultury. Czasem kolorowe jajka nie tylko ozdabiają stół, ale też toczą bitwy i ścigają się ze sobą.

Epidemia schodzi na dalszy plan. Nad USA nadchodzi klęska żywiołowaEpidemia schodzi na dalszy plan. Nad USA nadchodzi klęska żywiołowaCzytaj dalej

Wielkanoc w różnych krajach

Pisanki w Grecji zwyczajowo powinny mieć tylko jeden kolor - czerwony. Symbolizują w ten sposób Krew Chrystusa, który poświęcił się dla ludzkości. Innym ciekawym zwyczajem w tym kraju jest wyrzucanie naczyń przez okno. Stare gliniane talerze i miski wylatują na ulice na wyspie Corfu. Niebezpieczna dla przechodniów tradycja jest kultywowana w Niedzielę Wielkanocną.

Włosi uwielbiają ciasto drożdżowe, dlatego na Wielkanoc pieką specjalny przysmak z bakaliami. Ciasto uformowane w kształt gołębicy nazywane jest "Colomba". W Poniedziałek Wielkanocny nazywany „Paswuetta” całe rodziny spotykają się na świeżym powietrzu. Wspólne świętowanie jest dobrą okazją, by porozmawiać z dawno niewidzianymi członkami rodziny i znajomymi.

Dzisiaj grzeje: 1. Tuż przed świętami poszli do sklepów i nie mogli uwierzyć własnym oczom. Włosi pozostali z pustymi półkami
2. Sąsiad Polski zamyka sklepy. Otwarte stacje benzynowe, ale obsłużą tylko wybranych

Na drugiej półkuli święto Wielkiej Nocy zostało wykorzystane do ochrony przyrody. Ciekawą koncepcją z Australii jest zastąpienie zajączka wielkouchem króliczym. Ten zwierzak jest jednym z gatunków zagrożonych wyginięciem. Wykorzystanie jego wizerunku ma pomóc w zwiększeniu świadomości mieszkańców i zwróceniu uwagi na konieczność ochrony sympatycznego kuzyna zająca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 16-latek nie miał żadnych szans, dwie osoby walczą w szpitalu. Porażające wiadomości z polskiej miejscowości
  2. NRP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
  3. Niezwykła wioska kusi masą kolorów. Turyści nie mogą oderwać wzroku
  4. Mafia rozdaje żywność potrzebującym w czasie pandemii. "Wykorzystuje fakt ubóstwa, by rekrutować ludzi"
  5. Hotel przyjmuje wyjątkowych gości w czasie kwarantanny. Ich właściciele mają koronawirusa
  6. Prawie nikt nie wie, jak wygląda siostra Roberta Lewandowskiego. Podobna do brata? (FOTO)

Źródło: Niezależna

Następny artykuł