Turysci.pl
Tatry

fot. Facebook/ Rafał Raczyński/ Tatromaniacy

Wiatr fenowy w Tatrach. Nad górami utworzył się charakterystyczny wał

6 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W Tatrach od kilku dni wieje wiatr fenowy, który spowodował uformowanie się charakterystycznych chmur przypominających fale bądź wał. Nagranie zjawiska pojawiło się w grupie "Tatromaniacy" na Facebooku.

Fen od kilku dni wieje w Tatrach oraz Karkonoszach. Powstaje on, gdy wiatr wieje prostopadle do łańcucha górskiego. W Polsce, ze względów geograficznych, wieje on zawsze z kierunkiem południowym.

Powietrze przemieszczające się na północ napotyka na barierę górską w postaci Karpat bądź Karkonoszy, aby następnie rozpędzić się po północnej stronie gór. Przynosi on nie tylko wichury, ale także gwałtowny wzrost temperatury oraz spadek wilgotności powietrza.

EN 01496568 1171

Lotnisko na wyspie La Palma nieczynne. Powodem zbyt duże nagromadzenie popiołu wulkanicznego

CZYTAJ DALEJ

Wał fenowy w Tatrach

Wiatr fenowy w Polsce zwykle związany jest z określoną sytuacją synoptyczną, gdy na wschodzie Europy obserwujemy układ wysokiego ciśnienia, natomiast na zachodzie niże. Właśnie z takim rozkładem mamy do czynienia od kilku dni.

Fen w Tatrach to nic innego jak halny. Można rozpoznać go gołym okiem - jego cechą charakterystyczną jest występowanie tzw. wału fenowego nad szczytami górskimi.

Wał fenowy złożony jest z chmur "wiszących" nad samymi górami oraz po ich południowej stronie, czyli nad Słowacją. Wczoraj w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie obrazujące to ciekawe zjawisko.

Fen w górach może być niebezpieczny

Fen robi na pewno ogromne wrażenie dla oka, jednak trzeba pamiętać, że na szlaku może być bardzo niebezpieczny. Niedawno portal Tatromaniak przypomniał nagranie, na którym widać siłę żywiołu.

Na Śnieżce podmuchy wiatru w ostatnim czasie osiągały aż 122 km na godz., a na Kasprowym Wierchu 119 km na godz. Natomiast na obszarach niżej położonych maksymalnie 86 km na godz. w Kłodzku.

Aktualnie fen zaczyna już słabnąć w związku z przemieszczaniem się przez Polskę frontu. Warto jednak przypomnieć, że ten rodzaj wiatru szczególnie często występuje właśnie w chłodnej porze roku. W kolejnych tygodniach możemy spodziewać się go więc regularnie, zwłaszcza jeżeli zima będzie ciepła.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, Tatromaniak

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >