wiadomości odkrycieFot. Pixabay.com/aganyga

Polka dokonała niezwykłego odkrycia. Była pierwsza

Wiadomości, które obiegły media, są zaskakujące. Polka jako pierwsza dokonała nieprawdopodobnego odkrycia, które na tych terenach do tej pory nie zdarzyło się jeszcze nigdy.

Wiadomości napływające ze świata zachwycają. Polska badaczka dokonała nieprawdopodobnego odkrycia, które zapisze się w historii. Do tej pory w Çatalhöyük w Turcji nikomu nie udało się wydobyć takiego przedmiotu - jego wiek określa się nawet na 8 tysięcy lat.

Polak sam zgłosił się do szpitala z podejrzeniem koronawirusa. Wiadomość z północy krajuPolak sam zgłosił się do szpitala z podejrzeniem koronawirusa. Wiadomość z północy krajuCzytaj dalej

Çatalhöyük to jedno z najbardziej znanych na całym świecie stanowisk archeologicznych. Znajduje się w południowej części Wyżyny Anatolijskiej w centrum kraju. Jest tam jedno z największych centrów protomiejskich, stworzonych przez pierwszych rolników. To tam prof. Kamilla Pawłowska znalazła figurkę, o której piszą teraz wszystkie, branżowe media.

Wiadomości z Turcji napawają dumą

Figurka przypomina człowieka, ma około 8 tysięcy lat, a odnaleziono ją w 2016 roku. Wtedy jednak jeszcze nie było wiadome nic na jej temat - dopiero teraz wnioski z jej badań opublikowano w "Archaeological and Anthropological Sciences".

- Jest to bez wątpienia istotne znalezisko z bardzo uproszczonym, ale jednoznacznym przedstawieniem cech człowieka w formie oczu. Figurkę wykonano z kości - z członu palcowego bliższego (należącego do - dop. PAP) osła - mówiła w rozmowie z PAP polska odkrywczyni zabytku, prof. Kamilla Pawłowska, reprezentująca Zakład Badań Paleośrodowiskowych Instytutu Geologii UAM w Poznaniu.

Polska może być dumna z tak znakomitego badacza, o którym mówi teraz cały, naukowy świat.

Pierwsze takie znalezisko w Çatalhöyük

Jak relacjonuje Onet, figurka ma 6 centymetrów wysokości i wykonana została z kości. Na szczególne wyróżnienie zasługują nacięcia znajdujące się na kości, które ukształtowane zostały w taki sposób, by przypominać oczy.

Jak podkreśla prof. Pawłowska, wcześniej w Çatalhöyük znajdywane były już paliczki osłów czy koni, jednak tylko w pojedynczych przypadkach były na nich ślady obróbki. Nigdy też nie były one wykonywane w formie, która mogłaby przypominać anatomiczne cechy człowieka.To rzuca zupełnie nowe światło na historię tych terenów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Ewa Sałacka zmarła tragicznie, osierociła 12-letnią córkę. Latami opłakiwała mamę, dziś to dorosła, piękna kobieta
  3. 40-letni pacjent wyskoczył ze szpitalnego okna. Wszystko wydarzyło się na oczach pielęgniarki
  4. Jest data otwarcia polskiej Rajskiej Wyspy. Można już kupować bilety, choć tanie nie są
  5. Robiła zdjęcie, gdy doszło do tragedii. Turystka straciła życie, wszystko się nagrało
  6. Film ze szpitala w Wuhan wyciekł do sieci. Nagrano objawy chorej osoby, okropny widok
  7. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski

Źródło: Onet

Następny artykuł