wiadomości z EuropyFot. Pixabay.com/Hans

Zostali odcięci od świata, są ofiary, ruszyły śmigłowce. Dramatyczna sytuacja na południu Europy i na Ukrainie

Wiadomości z Bałkanów: pozrywane mosty, uszkodzone budynki i podmyte drogi to efekt ulewnych deszczy i burz. Na Ukrainie doszło do śmiertelnych wypadków, niektóre miejscowości są odcięte od świata. Woda niszczy wszystko na swojej drodze, podobnie jak miało to miejsce w Polsce.

Wiadomości z wielu krajów Europy są tragiczne. Pogoda, z którą zmagamy się już od wielu dni, przyczyniła się do ogromnych zniszczeń, a nawet śmierci przypadkowych osób. Dramatyczne sytuacje miały miejsce w Bośni i Hercegowinie, Serbii, Rumunii i Ukrainie. Walka z żywiołem nadal trwa, a naprawianie szkód potrwa wiele tygodni, a nawet miesięcy. O zmianach pogody w Polsce pisaliśmy tutaj.

Tragedia, 143 osoby nie żyją. Wiadomość z Polski wyciska łzy z oczu, przykreTragedia, 143 osoby nie żyją. Wiadomość z Polski wyciska łzy z oczu, przykreCzytaj dalej

Wiadomości z Ukrainy

Już 3 osoby na Ukrainie straciły życie przez powodzie. Dwie osoby jadące samochodem zostały porwane przez wodę i wpadły do rzeki. Do zdarzenia doszło w poniedziałkowy wieczór w Obwodzie Iwanofrankiwskim. Nie żyje również kobieta, która była uważana za zaginioną. 72-latka wpadła do rwącego potoku. Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow przekazał, że ewakuowano 800 osób. Zalanych zostało ok. 5 tysięcy domów w 187 wioskach. 19 miejscowości jest odciętych od świata.

Jak podaje agencja informacyjna Ukrinform, w obwodach iwanofrankiwskim i czerniowieckim ogłoszono czerwony stopnień zagrożenia. Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała we wtorek, że walka ze skutkami ulewnego deszczu jest kontynuowana w czterech obwodach. Schodzą osuwiska, drogi są podmywane, zapory niszczone, a rzeki występują z brzegów. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, do najbardziej poszkodowanych regionów wysłano cztery śmigłowce, jeden samolot i 150 żołnierzy.

Władze Bośni i Hercegowiny wprowadziły stan klęski żywiołowej w regionach, gdzie opady deszczu spowodowały osunięcia ziemi i powodzie. Niektóre drogi są nieprzejezdne, między innymi ta łącząca Tuzlę ze stolicą kraju, Sarajewem. Uszkodzone zostały setki budynków, ewakuowano kilka rodzin. W Serbii w mieście Kraljevo rzeka Ibar wezbrała, porywając dwie restauracje na wodzie i rozbiła je o most. Dwa mosty zawaliły się w miasteczku Ljubovija. W 12 gminach w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju ogłoszono stan wyjątkowy.

Dzisiaj grzeje: 1. Zakażonych nad morzem jest jeszcze więcej, niż myśleli. Zakończyli testy w Rewalu
2. Urzędnicy ci nie powiedzą, ale mogą czekać na ciebie spore pieniądze. Nawet 6240 zł do twojej emerytury

W Rumunii burzom i ulewnym deszczom towarzyszy porywisty wiatr. Pojawiają się też opady gradu niszczące uprawy. Woda na wschodzie kraju zalała około 90 miejscowości. Rzeki w siedmiu okręgach objęte są tak zwanym czerwonym kodem, oznaczającym ostrzeżenie powodziowe. Synoptycy zapowiadają, że niebezpieczne zjawiska mają występować jeszcze co najmniej do czwartku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczna śmierć młodej gwiazdy. Jeszcze niedawno świętowała życiowy sukces
  2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestety
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Stęsknione za sobą pieski zobaczyły się pierwszy raz po kwarantannie. Uroczy widok, ciężko nie płakać

Źródło: TVN meteo

Następny artykuł