Wiadomości z Pragi ciosem dla kinomanów.Fot. krzys16

Tragiczna wiadomość z samego rana obiegła media. Niestety nie żyje międzynarodowa legenda

Wiadomości zza południowej granicy były bardzo mocnym ciosem dla miłośników kina. Śmierć krajowej ikony to strata nie tylko wybitnego przedstawiciela miejscowej kinematografii, ale i propagatora narodowego dorobku kulturowego.

Wiadomości z Czech odbiły się głośnym echem w całej Europie. W sobotę (5 września) zmarł zdobywca Oscara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem" - Jirzi Menzel. O śmierci aktora w niedzielę (6 września) poinformowała żona artysty - Olga Menzelová-Kelymanová.

Nagły atak na plaży w Międzyzdrojach. Wyciekło nagranie, co za scenyNagły atak na plaży w Międzyzdrojach. Wyciekło nagranie, co za scenyCzytaj dalej

Smutne wiadomości dla miłośników czeskiego kina

Zmarły w wieku 82 lata Menzel wyreżyserował i współtworzył około dwudziestu filmów, w których często pojawiał się również w roli aktora. Przełomem w jego karierze były wiadomości z Hollywood, gdzie Akademia przyznała Menzelowi Oskara za najlepszy film nieangielskojęzyczny - "Pociągi pod specjalnym nadzorem".

- Jureczku, nasz ukochany, najodważniejszy ze wszystkich odważnych. Wczoraj [sobota - red.] wieczorem w domu i w naszych ramionach, Twoje ciało opuściło nasz ziemski świat - przekazywała wiadomości z soboty na swoim Facebooku cytowana przez Polsat News Olga Menzelová.

Wiadomości z Pragi ciosem dla czeskiej literatury

Wiadomości dotyczące śmierci aktora były szeroko komentowane przez czeskie środowisko artystyczne. Jak podają dziennikarze Polsat News, zdaniem wielu działaczy kulturalnych, to właśnie Menzel swoimi produkcjami propagował krajową literaturę i sztukę ("Pociągi pod specjalnym nadzorem" powstał na podstawie prozy Bohumila Hrabala).

Dzisiaj grzeje: 1.TVN pilnie alarmuje. Żywioł uderzy w Polskę, ostrzeżenia 1. stopnia
2. Gwiazda "Twoja twarz brzmi znajomo" doprowadziła widzów do łez. Trudno powstrzymać emocje

Jirzi Menzel ostatni raz na wielkim ekranie zagościł za sprawą słowackiego reżysera Martina Šulíka w “Tłumaczu”. Tytuł z 2018 roku opowiada o poszukiwaniu własnych korzeni, często ciężkiej, męskiej przyjaźni, a wszystko to - okraszone jest elementami kina drogi. Co ważne, równolegle media podały wiadomości dotyczące jednego z czołowych reprezentantów środowiska krakowskiego - w sobotę zmarł również jeden z honorowych mieszkańców stolicy Małopolski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające nagranie trafiło do sieci. Kobieta znęcała się nad psem na oczach dzieci
  2. Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 lat
  3. Szelągowska powaliła fanów na łopatki. Widok, którego nie zapomną, wszystko na plaży podczas urlopu
  4. Zrobili sobie rodzinne zdjęcie przy stole. Dopiero później odkryli szczegół, który ich zamurował
  5. Bezwzględny żywioł uderzył, 200 tys. osób ucieka. Media obiegła tragiczna wiadomość ze świata
  6. Wyrzucił szczeniaki na cudzą posesję i uciekł. Bulwersujące nagranie z monitoringu

Źródło: Polsat News

Następny artykuł