wiadomości trzęsienie ziemi w chorwacji Screen/Twitter/DNEVNIK.ihr

Kolejne trzęsienie ziemi w Chorwacji. 45 km od stolicy kraju

Wiadomości, które właśnie pojawiły się w mediach, są wyjątkowo niepokojące. Trzęsienie ziemi uderzyło ponownie w południe Europy. Epicentrum znajdowało się niedaleko miasta Petrinja w Chorwacji.

Wiadomość pojawiła się w mediach kilkanaście minut po godzinie 19:00 w dniu 6 stycznia 2021 roku. Zgodnie z informacjami, trzęsienie ziemi miało swoje epicentrum niedaleko miejscowości Petrinja w Chorwacji. Przypomnijmy, że niestety są to tereny, które ucierpiały już w wyniku poprzednich trzęsień, które nawiedziły ten kraj pod koniec grudnia.

- Wszystkie zespoły ratownicze zostały natychmiast ponownie wysłane do akcji, aby sprawdzić, czy doszło do nowych uszkodzeń. Niestety oznacza to również, że inżynierowie budowlani będą musieli ponownie sprawdzić obiekty, które przeszły już inspekcję - cytuje wicepremiera, Tomo Medveda, Onet.

Jak podaje Onet, do trzęsienia ziemi doszło około 45 kilometrów od Zagrzebia, a jego magnitudę określono na przekraczającą 5,0. Było na tyle silne, że wstrząsy odczuwalne były w całej środkowej części Chorwacji. Pojawiła się też informacja, że ziemia zatrzęsła się w stolicy przez około 10 sekund.

Nie były to też jedyne niepokojące zdarzenia tego dnia. Jak informuje Onet, w środę rano słabsze wstrząsy odnotowano również w rejonie Banoviny.

Nad Bałtykiem dokonano niewiarygodnego odkrycia. Morze odsłoniło prawdę. Ma 3000 latNad Bałtykiem dokonano niewiarygodnego odkrycia. Morze odsłoniło prawdę. Ma 3000 latCzytaj dalej

- Powiedziałbym, że to trzęsienie ziemi jest jedną z naturalnych sekwencji kolejnych trzęsień ziemi, które nastąpiły po niszczycielskim trzęsieniu ziemi 29 grudnia - mówił sejsmolog Tomislav Fiket dla chorwackiej telewizji. Nagranie służb jadących w okolice miasta Petrinja obejrzeć możemy na koncie DNEVNIK.hr na Twitterze.

Niestety ekspert uznał również, że w przyszłości dojść może jeszcze do kolejnych, podobnych wydarzeń na tych terenach. Jak sam określił, możliwe są wstrząsy nawet o wartości przekraczającej 5,0, nie sprezycował jednak, kiedy mogą one nastąpić.

Przypomnijmy, że poprzednie trzęsienie ziemi miało miejsce w Chorwacji we wtorek 29 grudnia i było tragiczne w skutkach. Niestety doszło do zawalenia się wtedy wielu budynków, ok. 20 tysięcy mieszkańców Petrinji nie mogło wrócić do swoich domów, potwierdzono też śmierć 7 osób. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Chorwacji ruszył wtedy na pomoc poszkodowanym z admirałem Robertem Hrajnem na czele. Mieszkańcy nie mieli również przez dłuższy czas dostępu do prądu oraz ogrzewania.

Poprzedni wstrząs miał siłę 6,4 - zgodnie z danymi niemieckiego ośrodka GFZ. Jego ognisko miało miejsce zaledwie 2 kilometry od miasta, lecz wstrząsy odnotowane zostały na terenie 12 krajów. Obecne epicentrum zlokalizowano około 6 km od centrum. Jeszcze nie pojawiły się informacje o poważnych szkodach czy osobach rannych i ofiarach dzisiejszego zdarzenia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Onet

Następny artykuł