wiadomości silny halnypixabay.com fietzfotos

Eksperci biją na alarm. Nadciąga nad Polskę niebezpieczny front. Siła wiatru sięgnie niemal 200 km/h

Wiadomości przekazane przez meteorologów są niepokojące. Nad Polskę nadciąga potężny wiatr. Eksperci biją na alarm, lepiej nie wychodzić z domów.

Wiadomości, które przekazał PAP dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW na Kasprowym Wierchu budzą niepokój. Eksperci ostrzegają przed wiatrem, którego prędkość osiągnęła rano nawet 180 km na godzinę.

Na ulicach policja, z głośników co chwila komunikaty. Nie mieści się w głowie, co się dzieje w polskim mieścieNa ulicach policja, z głośników co chwila komunikaty. Nie mieści się w głowie, co się dzieje w polskim mieścieCzytaj dalej

Wiadomości z południa Polski. Nadciąga silny halny

Halny w Tatrach przybiera na sile. Jak poinformował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW na Kasprowym Wierchu, w niedzielę rano porywy wiatru osiągały prędkość do 180 km na godzinę. W górach i w Zakopanem zaczął ponadto padać deszcz, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem przy silnym halnym. Na szlaki padają gałęzie, czasem nawet całe drzewa.

Wiatr halny powstaje wskutek różnicy ciśnień między południową a północną stroną grzbietu górskiego. Musi być ona na tyle duża, aby masy powietrza mogły wznieść się i przekroczyć grzbiet górski. Charakteryzuje się ponadto wałem ciemnych chmur, który pojawia się na niebie nad górami. Zwiastuje również wzrost temperatury powietrza.

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie zapadła decyzja w sprawie drugiego lockdownu. Wielu łapie się zza głowy po wieściach za granicy
2. Niższe emerytury dla setek tysięcy Polek i Polaków. Ile dokładnie stracą?
3. Skandal u Ryanaira. Nie wpuścili 10-osobowej rodziny z Polski na pokład, powód bulwersuje

Często halny osiąga taką siłę, że łamie gałęzie i drzewa. Specjaliści odradzają wychodzenia w góry w niedzielę, z powodu zagrożenia życia i zdrowia. Wraz z silnym wiatrem pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca, układu krążenia oraz cierpiących na depresję.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właściciel strzelił do golden retrievera. Bezcenna reakcja szczeniaka, zasłużył na Oscara
  2. W Milionerach gigantyczne emocje. Hubert Urbański aż osłupiał, już wkrótce wszystko się wyjaśni
  3. Polska gwiazda po cichu wzięła ślub. Wybrała obłędne miejsce, zdjęcia zapierają dech
  4. Znienacka zapytali turystów czemu chodzą bez maseczek w Zakopanem. Ich odpowiedź zwala z nóg
  5. Media przekazały najgorsze informacje, fani ze świata pogrążają się w żałobie. Nie żyje, jego pokazy były międzynarodowymi hitami
  6. Dramat w Łodzi. 45-latek pod wpływem wyrzucił psa do kontenera na śmieci. Tłumaczy, że miał ważny powód

Źródło: Onet

Następny artykuł