WHO o dwóch pandemiachyoutube.com World Health Organization (WHO)

Wstrząsające słowa, WHO nie ma wątpliwości. "Mamy obecnie dwie szalejące pandemie"

WHO dla wielu jest najwyższym autorytetem w kwestiach związanych ze zdrowiem. Co jakiś czas wygłasza opinię na temat koronawirusa lub ocenia bieżącą sytuację na świecie. Tym razem padły bardzo niepokojące słowa o "dwóch pandemiach", które zagrażają światu. Niestety, dane z najnowszego raportu są zatrważające.

WHO cały czas obserwuje sytuację na świecie. Wiele osób wyczekuje na kolejne pinie lub zalecenia, które mogłyby pomóc w walce z koronawirusem. Nic dziwnego, bowiem organizacja skupia najlpeszych specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Co jakiś czas publikują także raporty. Najnowszy z nich, "Global Burden of Disease Study 2019", tłumaczy, czemu jest tak wiele zgonów z powodu Covid-19, ale nie tylko. Dane zawarte w dokumencie są conajmniej niepokojące.

Pilna konferenca premiera. Podjął decyzję ws. lockdownuPilna konferenca premiera. Podjął decyzję ws. lockdownuCzytaj dalej

WHO wydało raport, dane napawają niepokojem

Choć sam nraport nie skupia się jedynie na Covid-19, to tłumaczy czemu ilość zgonów spowodowanych przez tę chorobę jest tak duża. Nad zebraniem i opracowaniem raportu pracowało 5,5 tys. naukowców z 152 krajów, któzy zbadali 286 przyczyn śmierci, 369 chorób oraz 87 czynników ryzyka. Badania objęły cały rok 2019 i 207 państw. Wnioski są co najmniej niepokojące, a mówią o najczęstszych przyczynach zgonów.

Według dokumentu, najbardzej niebezpieczne jest nadciśnienie tętnicze, które zabiło łączni eponad 10 milionów osób. Na drugim miejscu znalazło się palenie papierosów (które spowodowało 8,71 zgonów), następnie zła dieta (7,94 ofiar). Poza podium znalazły się takie choroby i czynniki jak: zanieczyszczenie powietrza, wysoki poziom cukru we krwi, nadwaga lub otyłość, wysoki poziom cholesterolu, niewydolność nerek, niedożywienie, nadużywanie alkoholu.

Niepokojące wieści z Chin, sytuacja jest najgorsza od dawna. Mieszkańcy i turyści drżą z obawNiepokojące wieści z Chin, sytuacja jest najgorsza od dawna. Mieszkańcy i turyści drżą z obawCzytaj dalej

Wymieniono także choroby i czynniki,które miały największy wpływ na zmniejsze jakości życia oraz utraty zdrowia. Należą do ich: choroby noworodków, choroby niedokrwienne serca, udary, biegunki, infekcje dolnego układu oddechowego, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, cukrzycę, wypadki drogowe, bóle pleców oraz wady wrodzone. Każda z nich w znaczącym stopniu wpłynęła na życie pacjentów, którzy musieli się z nimi zmagać, w sposób negatywny.

WHO o dwoch pandemiach

Eksperci są zgodni, że obecnie świat zmaga się z dwoma pandemiamii. Jedną z nich jest pandemia koronawirusa, której wszyswcy są świadomi. Drugą zaś jest pandemia "chorób przewlekłych" czyli globalny kryzys z nimi związany. Państwa, według naukowców, nie radzą sobie z zahamowaniem czynników ryzyka. To właśnie przez to koronawirus miał idealne warunki, a śmiertelność spowodowana przez Covid-19 jest tak wysoka.

Papież Franciszek zadecydował. Wiadomo, jak będzie wyglądać Wszystkich Świętych, lepiej przełożyć wyjazdyPapież Franciszek zadecydował. Wiadomo, jak będzie wyglądać Wszystkich Świętych, lepiej przełożyć wyjazdyCzytaj dalej

- Większości czynników ryzyka można zapobiec i można je leczyć. Zwalczanie ich przyniesie ogromne korzyści społeczne i ekonomiczne. Nie udało nam się zmienić niezdrowych zachowań, szczególnie tych związanych z jakością diety, spożyciem kalorii i aktywnością fizyczną, częściowo z powodu niewystarczającej uwagi polityków i niewystarczającego finansowania badań zdrowia publicznego i behawioralnego - powiedział profesor Christopher Murray, kierownik przeprowadzonych badań oraz dyrektor Instytutu Zdrowia Metrics and Evaluation w Waszyngtonie.

Dzisiaj grzeje: 1. Oficjalnie: wprowadzają lockdown. Jest już potwierdzenie, wiadomość z zagranicy zaskakuje
2. ZUS wstrzymał bardzo ważną usługę. Terminu jej wznowienia zakład niestety nie podał
3. Od 2 listopada zamykają prawie wszystko. Zakazują spotkań, u sąsiadów Polski coraz gorsza sytuacja

Dane z raportu są wyjątkowo niepokojące. Wynika z nich, że połączenie pandemii koronawirusa z kryzysem chorób przewlekłych stało się wyjątkowo tragiczną mieszanką. Gdyby wszyscy nieco bardziej troszczyli się o swoje zdrowie, zrezygnowali ze szkodliwych nałogów, zdrowo się odżywiali, uprawiali sport i regularnie się badali, bardzo możliwe, że umieralność spowodowana przez Covid-19 byłaby mniejsza. To bardzo cenna uwaga na przyszłość, bowiem nie wiadomo, z jakimi jeszcze wyzwaniami trzeba będzie się zmierzyć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Astronomowie są pod wrażeniem. Znaleziono planetę bardzo podobną do Ziemi, jest jednak pewien haczyk
  2. Już od wczoraj znaczna zmiana w podatkach. Zachowasz w portfelu znacznie więcej pieniędzy
  3. Pytanie za 40 tysięcy w "Milionerach" rozśmieszyło turystów. Uczestniczka aż westchnęła, nie miała pojęcia
  4. LOT podjął niespodziewaną decyzję. Pasażerowie przecierają oczy ze zdumienia
  5. Najman dostał cynk o niszczeniu Jasnej Góry. Pojechał i i się wściekł, zareagował natychmiast. Chciał bronić słynnego sanktuarium
  6. Zostały 4 godziny na uratowanie Robina. Niekochany koń błaga o ostatnią szansę, potrzebna pilna pomoc
  7. Justyna Żyła zdradziła swój przepis na nową miłość. Stek, który rozkocha każdego mężczyznę, "wieczorem będzie się działo"

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykuł