WHO się pomyliło?unsplash.com Mika Baumeister

Miażdżąca opinia, WHO popełniło karygodny błąd ws obostrzeń? Zwłszcza podróżujący ucierpieli

WHO na biężąco monitoruje sytuację związaną z pandemią i wyraża swoją opinię na temat postępowania w tej wyjątkowej sytuacji. Zdarza się, że zalecenia organizacji nie przypadają niektórym osobom do gustu. Tym razem mogło dojść do ogromnej pomyłki.

WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia ma celu dbanie o zdrowie nas wszystkich. Przygląda się każdemu zagdnieniu, funkcjonowaniu szpitali, kontrolą leków, określaniem prawidłowej profilkatyki wszelkich chorób i wieloma innym zadaniami. W trudnych czasach pandemii koronawirusa opinia ekspertów jest szczeólnie ważna. Dzięki wytyczym ustalonym przez osoby najodpowiedniej przygotowane do podobnych sytuacji postępowanie powinno być optymalnie ustalone tak, by możliwie zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Niestety, naukowcy są zdania, że WHO mogło się strasznie pomylić.

Nareszcie. Kaczyński zabrał głos ws. epidemii. Jego słowa niepokoją i nie dają żadnych złudzeń. Polacy i turyści mają powody do obawNareszcie. Kaczyński zabrał głos ws. epidemii. Jego słowa niepokoją i nie dają żadnych złudzeń. Polacy i turyści mają powody do obawCzytaj dalej

WHO się pomyliło? Miażdżąca opinia

WHO na bieżąco ustala kolejne zasady postępowania w walce z koronawirusem. Dla wielu opinia Światowej Oranizacji Zdrowia jest najważniejsza, dlatego starają się stosować do wszystkich zaleceń, jakie zostaną ogłoszone. Opinia specjalistów jest także istotna dla władz większości państw, które decydują o losach obywateli nba podstawie właśnie komunikatów WHO. Ciężko się dziwić, bowiem nie ma chyba większego autorytetu jeśli chodzi o tematy związane ze zdrowiem oraz medycyną. Zwłaszcza w czasach pandemii opinia tak wybitnych specjalistów jest cenna dla osób nie związanych z tematyką zdrowotną.

Miażdżąca opinia, WHO popełniło karygodny błąd ws obostrzeń? Zwłszcza podróżujący ucierpieliMiażdżąca opinia, WHO popełniło karygodny błąd ws obostrzeń? Zwłszcza podróżujący ucierpieliCzytaj dalej

Jakiś czas temu Światowa Organizacja Zdrowia wypowiedziała się na temat obostrzeń związanych z podróżami, co było szczególnie ważne dla wszystkich amatorów zagranicznych wojaży. Jak wiadomo, ryzyko zarażenia istnieje nawet w sklepie, więc wyjazdy do obcych krajów mogły się wydawać szczególnie niebezpieczne. Tysiące turystów z całego świata drżało z obaw i czekało na oficjaln zalecenia. Musieli poczuć niesamowitą ulgę, gdy WHO oznajmiło, iż podróże nie mają większego wpływu na rozwój pandemii.

Naukowcy z Berlińskiego Centrum Nauk Społecznych WZB przeanalizowali ilość zakażeń względem podróży z danego kraju i przedstawili bardzo niepokojące wnisoki. Ich zdaniem dosżło do fatalnej pomyłki, a opinia WHO w tym temacie okazała się bardziej szkodliwa, niż ktokolwiek mógłby początkowo zakładać. Wyjście z założenia, że rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa nie sa się zahamować zwiększonymi obostrzeniami związanymi z turystyką, było dużym błędem.

Rząd przewiduje mandaty 1 listopada? Cmentarze otwarte, ale na Polaków będą czekały zasadzki w całym krajuRząd przewiduje mandaty 1 listopada? Cmentarze otwarte, ale na Polaków będą czekały zasadzki w całym krajuCzytaj dalej

- To przekonanie było fatalnym błędem. Restrykcjom odnośnie podróżowania należało nadać dużo większe znaczenie. Odnosi się to również do przyszłych fal pandemii COVID-19 oraz innych pandemii - stwierdził Ruud Koopmans.

Swoje tezy popierają wynikami analizy, jaką przeproawdzili. Według nich sprawa jest jasna. Kraje, które były najpopularniejszmi celami podróży turystów w ostatnim czasie (jak na przykład Francja, Stany Zjednoczone albo Włochy - nie da się ukryć, że od lat są to jedne z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez osoby planujące wakacje lub urlop) zanotowały większą ilość zgonów spowodowanych przez Covid-19 niż państwa, które mimo słów Światowej Organizacji Zdrowia zastosowały bardziej restrykcyjne zakazy. W tym drugim przypadku liczba ofiar śmiertelnych miała być niższa.

Z danych uzyskanych w wyniku przeprowadzonych badań wynika, że różnica jest ogromna. Miejsca, gdzie już na początku marca, kiedy to wprowadzano narodowe lockdowny i zostrzano wszystkie obostrzenia, położone zostały większe restrykcje (tak było miedzy innymi w przypadku Izraela, Czech oraz Australii) śmiertelność spowodowana zakażeniem koronawirusem była mniejsza o 62%. Chodzi łównie o porównanie z państwami takimi jak Niemcy, które podjęły bardziej zdecydowane kroki związane z podróżami dopiero w połowie marca.

Znaczenie kwarantanny przy przekraczeniu granic w czasie pandemii koronawirusa

Ci sami naukowcy przyjrzeli się również znaczeniu krwarantanny dla oósb przybywających z innych krajów. Tutaj wyniki są równie zasmucające. Jak sie okazuje, obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich osób, które przekraczały granicę, bardziej pomogło w ograniczeniu liczby zakażeń niż całkowity zakaz wjazdu do kraju. Działo się tak dlatego, że ów zakaz był ignorowany w przypadku rezydentów lub obywateli na stałe miejszkających w danym państwie. Wtedy bez kwarantanny wracali do swoich domów, gdzie mogli nieświadomie zarażać kolejne osoby. Nakaz kwarantanny natomiast obowiązywał każdego bez wyjątku, dzięki czemu nawet ludzie przechodzący chorobę bezobjawowo byli odcięci od reszty społeczeństwa.

Dzisiaj grzeje: 1. Jerzy Owsiak zakażony koronawirusem. Nie jest dobrze. Szef WOŚP często podróżował po kraju i świecie aby pomagać innym
2. Emerytury i renty w czasie pandemii. Świadczenia będą inaczej przekazywane
3. Godziny dla seniorów na lotniskach. Podróżni łapią się za głowę. Po prostu ręce opadają

Co ciekawe, restrykcje celowane, zastosowane między innymi dla Włoch i Chin, przyniosły lepsze rezulataty niż stosowanie ogólnych zasad. Opinia badaczy może zasmucać, bowiem wynika z niej, że wielu zakażeń i zgonów można było unbiknąć, reagując odpowiednio szybko na zagrożenie, jakim okazał się koronawirus. Niestety, takie zjawisko jest zupełnie nowe dla wszystkich więc trzeba dopiero wypracować odpowiednie mechanizmy do walki z pandemią. Można mieć nadzieję, że słowa badaczy zostaną uwlędnione nie tylko przez Światową Orgaznizację Zdrowia, ale także władze państw i przemyślane. Być może pomogą w ustalaniu postępowania na kolejne miesiące, zwłaszcza teraz,m gdy znów odnotowuje się coraz więcej przypadków zakażeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Do obiegu trafiły nowe monety. Mogą powodować poważne problemy, trzeba uważać
  2. Bartłomiej Misiewicz i jego metamorfoza roku. 43 kilogramy mniej doceniono w prestiżowym konkursie
  3. 7 osób nie żyje, a prawie 30 jest rannych. Czarny weekend na ulicach za granicami Polski. Turystyczny hit przestaje być już bezpieczny
  4. Niewiarygodne. Polka zdradziła, ile kosztuje życie za polską granicą. Ceny naprawdę zaskakują
  5. Tysiące skarbów ukrytych na polskich plażach. Jest decyzja. Będzie pozwolenie na poszukiwania
  6. PILNE: Zapadł pierwszy w historii wyrok za znęcanie się nad końmi z Morskiego Oka
  7. Sposób naszych babć na elastyczne ciasto na pierogi. Zawsze dodawały jedną łyżkę przed wyrobieniem, wychodziły jak marzenie

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł