wenecjaFot. Pixabay.com/Markus-Donner

Najpiękniejszy karnawał na świecie rozpoczyna się już za chwilę. Każdy turysta musi to zobaczyć

Wenecja to nie tylko zabytkowe kamienice i piękne kanały. W tradycję tego miasta wpisana jest huczna zabawa karnawałowa, do której mieszkańcy przygotowują się miesiącami. Takiego wydarzenia nie można przegapić.

Wenecja właśnie przygotowuje się do rozpoczęcia największej i najsłynniejszej imprezy karnawałowej. Kolorowe i bogato zdobione stroje uzupełnione są nieodłącznym elementem tego wydarzenia - maską. Przez ponad 2 tygodnie muzyka i tańce wypełniać będą wąskie uliczki i place.

Mocne słowa polskiego podróżnika ws. koronowirusa z Chin. Mocne słowa polskiego podróżnika ws. koronowirusa z Chin. "Pewne jest, że zagrożenie dotrze także do nas"Czytaj dalej

Il Carnevale di Venezia rozpoczynał się zwykle na 10 dni przed środą popielcową i jest ostatnią zabawą przed wielkim postem. Słowo karnawał pochodzi od włoskich słów carne - mięso i vale - usuwać. W Polsce mówiono kiedyś na ostatnie dni zabawy mięsopust, co wiązało się z koniecznością zjedzenia zapasów mięsa po zimie, żeby się nie zepsuły i przygotowaniem do poszczenia w kolejnych 40 dniach.

Wenecja kultywuje tradycje

O karnawale w Wenecji pisano już w 1268 roku. Wtedy szalona zabawa trwała nawet kilka miesięcy, a ludzie w maskach dopuszczali się coraz bardziej frywolnych zachowań. W związku z tym władze zaczęły wprowadzać ograniczenia w noszeniu masek. W dekrecie z 1603 roku zabroniono mężczyznom przebierania się za kobiety, ponieważ wykorzystywali to do odwiedzania zakonnic w klasztorach. Obchody karnawału zostały zawieszone na prawie 200 lat po tym, jak Napoleon zdobył miasto i obawiał się rebelii. Powrót do tradycji nastąpił w 1979 roku i od tamtej pory zachwyca nas bogactwem strojów i pokazów na ulicach miasta.

Lot anioła

Każdego roku zabawę karnawałową rozpoczyna "lot anioła", który ma miejsce na Placu Św. Marka. Przeważnie jest to piękna dziewczyna, akrobatka podwieszona na stalowych linach ucharakteryzowana na aniołka. Jest to tradycja sięgająca XVI wieku, kiedy widowisko polegało na zjechaniu na linie z dachu dzwonnicy, aż do trybuny Pałacu Dożów. Dzisiaj można zobaczyć wiele profesjonalnych przedstawień Commedia dell´Arte, które odbywają się nie tylko w teatrach, ale też na ulicach miasta. Na koniec karnawału, na Placu Św. Marka odbywa się konkurs na najpiękniejszą maskę, wielki bal i pokaz sztucznych ogni.

Znane na całym świecie maski weneckie są produkowane przez wyspecjalizowanych rzemieślników z luksusowych materiałów. Wiele rodzin przekazuje się sobie z pokolenia na pokolenie, często wraz z całym strojem. Dla turystów produkowane są tańsze wersje masek, które można kupić w wielu miejscach. W tym roku zabawa rozpocznie się już za chwilę - w sobotę 8 lutego i potrwa aż do 25 lutego.

wenecja

Fot. unsplash.com/@ingeborggg

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wypłynęło stare zdjęcie Jolanty Kwaśniewskiej. W ogóle nie przypomina siebie
  2. Dwóch lekarzy zostało pobitych. Bliski zmarłego nie wytrzymał
  3. Co najmniej 20 osób nie żyje, 16 rannych, również dzieci. Tragedia za granicą podczas nabożeństwa
  4. Stan kryzysowy w dwóch krajach. Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego
  5. Niesamowite zdjęcie rzuciło internautów na kolana. Uchwycono magiczny moment przy -40 stopniach
  6. Zobaczyłeś banknot za wycieraczką? Jesteś w wielkim niebezpieczeństwie

Źródło: Italieonline

Następny artykuł