weekendFot. wikimedia.commons/Sławomir Milejski

Łódź to nie tylko manufaktura i Piotrkowska. Powstaje nowa atrakcja, inna niż wszystkie

Weekend w Łodzi nie musi ograniczać się do spaceru po ulicy Piotrkowskiej i zakupów w Manufakturze. Już w tym roku otworzy się na nowo miejsce, które jest małym miasteczkiem stworzonym w dużym mieście. Brukowane uliczki, drewniane domy i kościół pozwolą powrócić do minionej epoki.

Weekend to wystarczająco dużo czasu, by wybrać się do Łodzi i zobaczyć, jak się żyło mieszkańcom tego miasta, w okresie jego rozkwitu. Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej otworzy się na nowo, oferując podróż w czasie. Przy wybrukowanych "kocimi łbami" uliczkach stoją autentyczne budynki z XIX i początków XX wieku.

Walizka turysty od razu wydała się podejrzana. Gdy celnicy ją otworzyli, ich oczom ukazał się tragiczny widokWalizka turysty od razu wydała się podejrzana. Gdy celnicy ją otworzyli, ich oczom ukazał się tragiczny widokCzytaj dalej

Budynki zostały przeniesione na teren skansenu z różnych miejsc w Łodzi i okolic. Starannie odnowione i częściowo zrekonstruowane drewniane budynki, świetnie oddają klimat miasta z czasów, kiedy było ważnym ośrodkiem przemysłowym w Polsce. Gdy prace modernizacyjne się skończą (wrzesień), będzie to miejsce idealne do spacerów całą rodziną.

Weekend w XIX wiecznej Łodzi

Jednym z budynków, który od razu rzuca się w oczy jest dawny zbór ewangelicki. Świątynia z połowy XIX wieku początkowo służyła parafii ewangelicko-augsburskiej, a po II Wojnie Światowej oddano ją katolikom, którzy wprowadzili drobne zmiany. Konstrukcja budynku jest rzadko spotykana, ponieważ całą bryłę wykonano z drewna, a jedynie fasada jest murowana. Z czasów luterańskich pozostało kilka elementów wyposażenia: polichromia z ok. połowy XIX wieku przedstawiająca Oko Opatrzności w glorii promieni, skrzynia ołtarzowa służąca katolikom jako ołtarz posoborowy, żyrandol, blaszany szyld epitafijny oraz prospekt organowy.

Piętrowa willa letniskowa została tu przeniesiona z Rudy Pabianickiej. Drewniany budynek z licznymi tarasami i werandami ukazuje kunszt ciesielski z dawnych lat. Niezwykle starannie wykonane detale połączono z praktycznymi pomieszczeniami użytkowymi. Jednopiętrowy dom pokryto dachem z wieżyczkami, a dodatkowe przestrzenie rozmieszczone są na poddaszu i w piwnicy.

Dom czynszowy jest przykładem typowej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Prosty drewniany budynek powstał na potrzeby rodzin robotniczych, które wynajmowały poszczególne części domu. Dwie kondygnacje miały symetryczny rozkład pomieszczeń, po obu stronach schodów znajdujących się w centralnie położonej sieni. Ściany zostały oszalowane, a pomiędzy piętrami dodano ozdobny gzyms. Elementem dekoracyjnym są tez drewniane okiennice, typowe dla tego typu budynków.

Klimat dawnych lat

W małym miasteczku znajdziemy też liczne domy rzemieślnicze. One również były budowane z drewna, zwykle według prostych projektów. W środku znajdziemy różne elementy, w zależności od zakładu, który tam się mieści. Przy pracach remontowych odkryto pierwotne kolory ścian, co pozwoliło na odtworzenie oryginalnego charakteru zabudowań. Turyści będą mogli zobaczyć autentyczny wygląd miasta i odbyć podróż w czasie.

W tym roku planowane jest również otwarcie wystawy stałej pt. "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie". W kilku domach na terenie skansenu będzie można zobaczyć przedmioty używane przez dawnych mieszkańców tych domów, a także dokumenty i inne materiały archiwalne umieszczone w oddzielnych pomieszczeniach. Wystawa przybliży losy poszczególnych rodzin, które stały się inspiracją do stworzenia całego miasteczka.

weekend

Fot. Fot. wikimedia.commons/Darekm135

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed popularnym produktem. Każdy może mieć go w kuchni
  2. Choroba, której nie zobaczysz. 1 na 33 osoby jest nosicielem wadliwego genu
  3. Śnieg sparaliżował wszystko, nie latają samoloty, drogi są zablokowane. Zdjęcia z zagranicy wyglądają niewiarygodnie
  4. Pokazali, jak wygląda samolot po wyjściu niektórych pasażerów. Tragedia, gorzej niż w chlewie [FOTO]
  5. Pasażerka wygrała z Ryanairem. Dostała pieniądze za to, że musiała kupować bagaż podręczny
  6. Są już pierwsze ofiary i ogromne zniszczenia na terenie całej Polski. Jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domów

Źródło: National Geographic

Następny artykuł